İç savaşlarda barışı engelleyen vetonun kullanımı: Suriye krizi örneği
The peace obstruction veto in civil war: The Syrian crisis case study
  1. Tez No: 882182
  2. Yazar: AHMAD BACCORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, Suriye rejiminin barış süreci üzerindeki veto gücünü nasıl elde ettiğini ve bunun devam eden Suriye krizini nasıl etkilediğini ela almaktadır. Çalışmada, Suriye rejimi ve müttefikleri olan Rusya ve İran'ın uluslararası çabaları engellemedeki rolleri ile rejimin ülke üzerindeki kontrolünü sürdürmek için kullandığı çeşitli taktikler incelenmiştir. Bu taktikler arasında şiddet kullanımı, propaganda ve insani meselelerin siyasi kazanç için manipüle edilmesi yer almaktadır. Araştırma, nitel ve nicel analizleri birleştiren karma yöntem yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki oylama kalıplarının incelenmesi, Suriye krizinin derinlemesine bir vaka çalışması ve destekleyici kaynak olarak Suriye meseleleri üzerine uzmanlar ve analistlerle yapılan röportajlar yer almaktadır. Bulgular, uluslararası desteğin Suriye rejimine sağladığı avantajlar, muhalefetin parçalanmış olması ve uluslararası stratejilerin bütüncül olmamasının, rejimin gücünü korumasına ve barış sürecini engellemesine olanak tanıyan temel faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, çatışmanın temel nedenlerini ele almak, insan hakları ihlalleri için hesap verebilirliği artırmak ve yerel ılımlı aktörleri desteklemek için daha koordineli ve kapsamlı uluslararası stratejilerin geliştirilmesini önermektedir. Ayrıca, uluslararası ittifakların rolünün yeniden değerlendirilmesi ve Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisinin kullanılmasıyla ilgili zorluklarla başa çıkmanın etkili yollarının bulunması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Suriye çatışmasının karmaşık dinamiklerine dair daha derin bir anlayışa katkıda bulunmakta ve çatışma çözümü ve barış inşası alanlarındaki politika yapıcılar ve uygulayıcılar için Suriye krizinin sürdürülebilir ve kapsayıcı bir şekilde çözülmesine yönelik pratik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the factors that have enabled the Syrian regime to wield veto power over the peace process and how this has influenced the ongoing Syrian crisis. The focus is on the role played by the Syrian regime and its allies, such as Russia and Iran, in disrupting and sabotaging international efforts to reach a political solution. Additionally, the study examines the various tactics used by the regime to maintain its control over the country, including the use of violence, propaganda, and the manipulation of humanitarian issues for political gain. A mixed-methods research approach was employed, combining qualitative and quantitative analyses. This included examining voting patterns in the United Nations Security Council, conducting an in-depth case study of the Syrian crisis, and, as a supplementary source, interviewing experts and analysts on Syrian affairs. The findings reveal that international support for the Syrian regime, the fragmentation of the opposition, and the lack of a cohesive international strategy were crucial factors that enabled the regime to retain its power and hinder the peace process. The study recommends developing more coordinated and comprehensive international strategies to address the root causes of the conflict, enhance accountability for human rights violations, and support moderate local actors. It also emphasizes the need to reassess the role of international alliances and find effective ways to counter the challenges posed by using veto power in the Security Council. This study contributes to a deeper understanding of the complex dynamics of the Syrian conflict and offers practical insights for policymakers and practitioners in the fields of conflict resolution and peacebuilding to achieve a sustainable and inclusive settlement of the Syrian crisis.