The association between psychosocial risks and diet quality and physical activity among the staff of Burns and Plastic Surgery Hospital in Tripoli, Libya
Libya Trablus'taki Yanık ve Plastik Cerrahi Hastanesi personelinde psikososyal riskler ile diyet kalitesi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki
  1. Tez No: 882193
  2. Yazar: MARWA ALI AHMED DOUFANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarında işyerindeki psikososyal riskler ile diyet kalitesi ve fiziksel aktivite arasındaki potansiyel ilişki incelenmiştir. Bu etkenlerin tümü kardiyovasküler hastalıklar açısından önemli risk faktörleridir. Çalışmada, psikososyal riskleri değerlendirmek için Kopenhag Psikososyal Anketi II (kısa versiyon) ölçeği, diyet kalitesi için Kısa Sağlıklı Beslenme Endeksi ve boş zamanlardaki fiziksel aktivite için Godin Shepherd Boş Zaman Fiziksel Aktivite Anketi kullanıldı. Bu değişkenlerin yanısıra antropometrik ölçümler kullanıldı. Çalışma 94 erkek ve 166 kadın olmak üzere 260 katılımcı (yanıtlama oranı % 72,6) ile tamamlandı. İstatistik değerlendirmelerde tek değişkenli analizler sonrasında çok değişkenli lojistik regresyon analizleri yapıldı.“Düşük düzey iş anlamı riskine daha az maruz kalma, daha iyi diyet puanlarına karşılık geliyordu (OR=1.780, CI 1.026-3.090, p değeri=0,040). Ek olarak, ”işyerine düşük bağlılık" riskine daha az maruz kalma, daha düşük hareketsiz davranışla ilişkili bulundu (OR=0,482, CI 0,272-0,854, p değeri=0,012). Bu bulgular, belirli psikososyal riskler ile sağlık davranışları arasında potansiyel bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sağlık çalışanlarının sağlığını ve refahını daha iyi anlamak ve geliştirmek, sonuçta çalışma ortamını iyileştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential relationship between psychosocial risks in the workplace and indicators of diet quality and leisure time physical activity among healthcare workers, which are all significant contributors to cardiovascular disease risk. Utilizing the Copenhagen Psychosocial Questionnaire II (short version) scale to evaluate psychosocial risks, the short Healthy Eating Index for diet quality, and the Godin Shepherd Leisure Time Physical Activity Questionnaire for leisure time physical activity, alongside anthropometric measurements, data were collected from 260 participants (72.6% response rate, comprising 94 males and 166 females). Logistic regression analysis revealed noteworthy findings: lower exposure to the risk of“ meaning of work”corresponded to higher diet scores (better diet quality) (OR=1.780, CI 1.026-3.090, P value=0.040), indicating a potential association. Additionally, lower exposure to the risk of“commitment to the workplace”was associated with lower sedentary behavior (OR=0.482, CI 0.272-0.854, p value=0.012). These findings suggest a potential relationship between certain psychosocial risks and health behaviors. Further research is warranted to deepen understanding and promote the health and well-being of healthcare workers, ultimately enhancing the work environment.