Seyit Bahcıvan'ın hayatı, eserleri ve İslam mezhepleri tarihine katkıları
Seyit Bahcıvan's life, studies and contributions to history of Islamic sects
- Tez No: 882192
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Seyit Bahcıvan, 1952-2023 yılları arasında yaşamış, ömrünü ilme adamış, el yazma eserlerin tahkiki alanında önemli eserler vermiş ve bu alanda yetkinliğini ispatlamış, ilmî konulardaki titizliği ve kişiliği ile örnek olmuş bir şahsiyettir. Muhammed Emin Saraç, Abdülfettah Ebû Gudde, Ahmet Fehmî Ebû Sünne, Süleyman Dünya, Muhammed Kutub, Ebu'l-Hasan en-Nedvî gibi son devrin önemli alimlerinin tedrisatından geçmiş olup hocalarından öğrendiği hem ilmî hem ahlakî düsturları kendi hayatında uygulamış ve pek çok ilim yolcusuna da rehberlik etmiştir. Muhammed Zahid Kevserî'nin icazetli talebesi olan Muhammed Emin Saraç'ın icazet verdiği gözde öğrencilerindendir. Akademik çalışmalarını edisyon kritik üzerine yoğunlaştırmış ve pek çok önemli el yazma eseri tahkik etmiştir. Tahkik süreçlerinde yaşadığı tecrübeleri anlattığı, tahkik konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar ve yapılan yanlışlar üzerine de makaleler yayımlamış, kitap yazmıştır. Bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte; araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, yöntemi ve kaynaklar ele alınmıştır. Birinci bölümde; Seyit Bahcıvan'ın doğumundan vefatına kadar hayatı ele alınmış, hocaları ve ilmî kişiliği anlatılmıştır. İkinci bölümde, eserleri incelenmiş, tezleri, kitapları, makaleleri, bildiri panel ve konferanslarına kısaca yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, İslam mezhepleri tarihi alanına katkıları değerlendirilmiş, eserlerinin önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seyit Bahcıvan, who lived between 1952 and 2023, devoted his life to science, produced significant works in the field of edition criticism and proved his competence in this field, and set an example with his meticulousness and personality in scholarly matters. Seyit Bahcıvan has been educated by important scholars of the last period such as Muhammad Emin Saraç, Abdul Fattah Abu Gudda, Ahmet Fahmi Abu Sunna, Suleiman Dunya, Muhammad Qutb, Abu al-Hasan al-Nadwî, and he has applied both the scientific and moral maxims he learned from his teachers in his own life and has guided many students. He was one of the favorite students of Muhammad Emin Saraç, who was Muhammad Zahid Kevserî's student with icazet. He focused his academic studies on edition criticism and analyzed many important manuscripts. He has also published articles and written books detailing his experiences with the editing process, the key considerations for editing, and the common mistakes encountered. This study consists of an introduction and three chapters. In the introduction chapter the subject, problem, purpose, importance, method and sources of the research are discussed.In the first chapter, Seyit Bahcıvan's life from his birth to his death is discussed, his teachers and his scientific personality are explained. In the second chapter, his works are analyzed, his theses, books, articles, papers, panels and conferences are briefly included. In the last chapter, his contributions to the field of the history of Islamic sects are evaluated and the importance of his works is emphasized.