Yoğun bakımda dahili ve cerrahi hastaların skorlama sistemleri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 882204
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİN ÇANKAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda Yoğun Bakım Bilim Dalı Anestezi Yoğun Bakım Kliniğine yatışta hesaplanan APACHE II prognostik skorlama sistemi ile hastalık ciddiyetinin ve mortaliteyi ön görmedeki değerlendirmenin dahili ve cerrahi hastalarda değerlendirilerek her iki hasta grubunda karşılaştırmak, yatış sırasında ve sonrasında hesaplanan tekrarlayan ölçümlerle hesaplanacak olan SOFA skoru ile dahili ve cerrahi hasta grupları arasında organ yetmezlikleri ile morbiditeyi karşılaştırmaktır. İkincil amacımız; SOFA skoru ile dahili ve cerrahi hastalardaki sepsis varlığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Mart 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Kliniğine yatışı yapılan 515 hastanın demografik verileri, yatış tanıları, yatış süresi, yatış için hangi birimden kabul edildiği ve çıkış şekli kaydedildi. Enfeksiyon odağı, vazopressör/inotrop tedavisi ile sepsis varlığı kaydedildi. Yatışta ve yatışını izleyen 28 gün içinde haftada bir kere olmak üzere SOFA skoru ve SOFA skorunun hesaplanmasında kullanılan parametreler, yatış APACHE-II skoru kaydedildi. Tanımlayıcı istatistiklerin dağılım özellikleri Kolmogorov Smirnov ile belirlendi. Verilerin analizinde Ki-Kare, Kruskall Wallis, Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to evaluate the APACHE II prognostic scoring system, calculated at admission to the Intensive Care Unit (ICU) of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Ege University Medical School, for assessing disease severity and predicting mortality. We compared these assessments between medical and surgical patients, and examined morbidity and organ failure using the SOFA score calculated through repeated measures during and after admission. A secondary objective was to investigate the presence of sepsis in medical and surgical patients using the SOFA score. Materials and Methods: Between March 2022 and March 2023, demographic data, admission diagnoses, length of stay, admitting department, and mode of discharge were recorded for 515 patients admitted to the ICU. The presence of infection, vasopressor/inotropic treatment, and sepsis were also noted. SOFA scores and the parameters used for calculating them, along with APACHE-II scores, were recorded SOFA at admission and weekly for the following 28 days. Descriptive statistics were analyzed using the Kolmogorov-Smirnov distribution test. Chi-Square, Kruskal-Wallis, and Mann-Whitney U tests were utilized for data analysis. A P-value of