Okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının ve destek eğitim odası hakkındaki öz yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' attitudes towards inclusive education and their self-efficacy about the support education room
  1. Tez No: 882203
  2. Yazar: MERVE MELDA ZOGO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin duyguları, tutumları ve kaygıları ile öğretmen yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve destek eğitim odalarının değerlendirilmesine yönelik görüşlerin belirlenmesidir. Bu çalışmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden, betimsel nitelikte olup tarama türündedir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul İlinin Küçükçekmece İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan toplam 306 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kaynaştırmaya Eğitimi ile İlgili Duygu, Tutum ve Kaygılar Ölçeği”ile“Destek Eğitim Odası Öz Yeterlik Ölçeği”olmak üzere üç ölçme aracı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kaynaştırma ile ilgili eğitim almış, kaynaştırma eğitimi tecrübesi olan, sınıfında özel eğitim gerektiren çocuk yer alan okul öncesi öğretmenlerin kaynaştırmaya yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu görülmüş olup; yaş, cinsiyet, hizmet yılı, çalışılan okul türü, kaynaştırma ile ilgili olanaklarının bulunması değişkenlerine göre çıkan sonuçlarda ise herhangi bir farka rastlanmamıştır. Genel öz yeterlik, mesleki yeterlik, uygulama ve kendine güven öz yeterlik alt puanları arttıkça duygu ve kaygı puanları düşmekte tutum puanlarının ise arttığı gözlemlenmektedir. Ancak kendine güven alt boyut puanları ile tutum alt boyut puanları arasındaki ilişki anlamlı değildir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the relationship between preschool teachers' feelings, attitudes and concerns about inclusive education and teacher competencies, and to determine opinions on the evaluation of support education rooms. The model of this study is descriptive, one of the quantitative research method, and survey type. The study group of the research includes a total of 306 pre-school teachers working in official pre-school education institutions affiliated with the Directorate of National Education in Küçükçekmece District of Istanbul Province. So as to collect data for the study, three measurement tools were used :“Personal Information Form”,“Feelings, Attitudes and Concerns about Inclusive Education Scale”and“Support Education Room Self-Efficacy Scale”. As a consequence of the study, it was observed that the attitudes of preschool teachers who received training on inclusion, had experience in inclusive education, and whose classes included children requiring special education were more positive towards inclusion. Furthermore, no difference was found in the results according to the variables of age, gender, years of service, type of school studied, and availability of opportunities for inclusion. It has been observed that as general self-efficacy, professional competence, practice and self-confidence self-efficacy sub-scores increase, emotion and anxiety scores decrease and attitude scores increase. However, it was also concluded that the relationship between self-confidence subscale scores and attitude subscale scores is not significant.