İnterstisyel fibrozis zemininde gelişen akciğer kanserlerinde radiomics çalışması
Radiomics study in lung cancers developing on the basis of interstitial fibrosis
- Tez No: 882216
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi, akciğer kanserli hastalarda tanı, evreleme, tedavi planlaması ve yanıt değerlendirmesine yönelik tıbbi görüntüleme verilerinin hızla genişlemesini sağlamıştır. Özellikle akciğer kanserine sahip hastalarda radiomics özelliklerin kullanılmasının soliter pulmoner nodüllerin ayırt edilmesinde, tümör prognozunun değerlendirilmesinde, genomik ile korelasyon kurulmasında ve çok daha fazlasında yararlı olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada idiyopatik pulmoner fibrozis zemininde gelişen akciğer kanseri bulunan hastaların 3D Slicer Programında radiomics ölçümlerinin yapılması ve elde edilen sonuçların fibrozis zemininde gelişmeyen akciğer kanserlerinin radiomics parametreleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif olarak Ege Üniversitesi Radyoloji Kliniği'nde Ocak 2013 – Eylül 2023 tarihleri arasında idiyopatik pulmoner fibrozis zemininde gelişen ve fibrozs zemininde gelişmeyen akciğer kanseri bulunan 18 yaş üstü 121 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda akciğer kanseri bulunan 121 hastaya ait BT görüntülerinde elde edilen 3 boyutlu tümörlere herhangi bir ön işlem uygulaması yapılmadan 107 radyomik özellik elde edilmiştir. Araştırmada fibrozis zemininde gelişen akciğer kanserleri olan hastaların demografik bilgilerinin (yaş, cinsiyet) yanı sıra Zeminde IPF varlığı, patoloji sonucu, akciğerdeki kitlenin konumu (lobu, segmenti, boyutları, kavitesi, Kalsifikasyon durumu, Dansitesi, Hava bronkogramı varlığına bakılavaktır. Ayrıca hastaların akciğer kitlelerinin 3D Slicer'da Radiomics ölçümleri (Elongation, Flatness, Least Axis Length, Major Axis Length, Maximum 2D Diameter Column, Maximum 2D Diameter Row, Maximum 2D Diameter Slice, Maximum 3D Diameter Mesh Volume, Minor Axis Length, Sphericity, Surface Area, Surface Volume Ratio, Voxel Volume,10 Percentile,90 Percentile, Energy, Entropy, v.b) yapılıp sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The development of imaging techniques has enabled the rapid expansion of medical imaging data for diagnosis, staging, treatment planning and response evaluation in lung cancer patients. Particularly in patients with lung cancer, the use of radiomics features has been found to be useful in distinguishing solitary pulmonary nodules, assessing tumor prognosis, correlating with genomics, and much more. In this study, it was aimed to perform radiomics measurements in the 3D Slicer Program of patients with lung cancer that developed on the basis of idiopathic pulmonary fibrosis and to compare the results obtained with the radiomics parameters of lung cancers that did not develop on the basis of fibrosis. Materials and Methods: The study was retrospectively conducted on 121 patients over the age of 18 with lung cancer that developed on the basis of idiopathic pulmonary fibrosis and did not develop on the basis of fibrosis, between January 2013 and September 2023 at Ege University Radiology Clinic. In the study, demographic information (age, gender) of patients with lung cancer developing on the basis of fibrosis, as well as the presence of IPF in the background, pathology result, location of the mass in the lung (lobe, segment, dimensions, cavity, calcification status, density, air bronchogram) are examined. In addition, the lung masses of the patients are examined. Radiomics measurements in 3D Slicer (Elongation, Flatness, Least Axis Length, Major Axis Length, Maximum 2D Diameter Column, Maximum 2D Diameter Row, Maximum 2D Diameter Slice, Maximum 3D Diameter Mesh Volume, Minor Axis Length, Sphericity, Surface Area, Surface Volume Ratio, Voxel Volume, 10 Percentile, 90 Percentile, Energy, Entropy, etc.) were made and the results were compared.