Primer glomeruler hastalıklarda interstisyel fibrozis ile anemi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between interstitial fibrosis and anemia in primary glomerular diseases
  1. Tez No: 784981
  2. Yazar: ŞEYDA ŞAHİKA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLAY ULUSAL OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Primer Glomerülonefrit hastalarında interstisyel fibrozisin şiddeti ile anemi parametlerinin tübülointerstisyel hasar oranı ile ilişkisini belirlemek ve farklı glomerulonefrit tiplerinde anemi oranlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniğinde Ocak 2015-Aralık 2019 tarihleri arasında takip edilen primer glomerülonefrit hastaları alınarak gerçekleştirildi. Çalışma geriye dönük gözlemsel bir çalışma olarak yapıldı. Hastaların demografik ve antropometrik bilgileri, laboratuvar sonuçları, biyopsi raporları hasta dosyalarından geriye dönük olarak kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 47.60±14,24 yıl olup %64'ü erkekti. Biyopsi anındaki komorbidite durumlarına bakıldığında %61'inde HT, %18,3'ünde DM, %7'sinde ASKH eşlik etmekteydi. RAS blokörü kullanma oranı %78,4'dü. Hastaların medyan eGFH değeri 58 (IQR 31-95) ml/dk,, medyan 24 saatlik proteinüri 3275 (IQR 1656-5544) mg/gün ve serum albumin düzeyleri medyan 3,62 (IQR2.85-4.06) g/dL idi. Hastaların medyan Hb düzeyleri 13.1 (IQR10,7-14,6) g/dl di. Cinsiyete göre medyan Hb değerleri erkeklerde 13.9 (IQR 11,10-15,30), kadınlarda 12,3 (IQR 10,65-13,13) g/dl idi (p%50 yer aldı. Hastaların dağılımı %16,2 grup 1, %68,9 grup 2, %14,9 grup 3 şeklinde izlendi. Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına göre hastaların %36,5'unda anemi mevcuttu. Anemik olan hastaların %38,4'ü kadın %35,5'u erkekti. Anemisi olan ve olmayan hastalar arasında cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p=0,67). Anemisi olan hastaların yaş, serum kreatinin ve CRP seviyeleri anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p:0,036; p:
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between the severity of interstitial fibrosis and anemia parameters and tubulointerstitial damage rate in patients with primary glomerulonephritis and to compare the rates of anemia in different types of glomerulonephritis Materıals and Methods: This study was carried out by recruiting primary glomerulonephritis patients who were followed up in the Department of Nephrology of Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2015 and December 2019. The study was conducted as a retrospective observational study. Demographic and anthropometric information of the patients, laboratory results, biopsy reports were recorded retrospectively from the patient files. Results: The mean age of the patients was 47.60±14.24 years, and 64% were male. Considering the comorbidities at the time of biopsy, 61% had hypertension, 18.3% had diabetes mellitus, and 7% had atherosclerotic cardiovascular disease. The rate of using RAS blockers was 78.4%. The median eGFR of the patients was 58 (IQR 31-95) ml/min, median 24-hour proteinuria was 3275 (IQR 1656-5544) mg/day, and serum albumin levels were median 3.62 (IQR2.85-4.06) g/dL. The median hemoglobin levels of the patients were 13.1 (IQR10.7-14.6) g/dl. The median hemoglobin values by gender were 13.9 (IQR 11.10-15.30) in men and 12.3 (IQR 10.65-13.13) g/dl in women (p50% were included. The distribution of the patients was 16.2% group 1, 68.9% group 2, and 14.9% group 3. x According to the definition of the World Health Organization, 36.5% of the patients had anemia. 38.4% of anemic patients were female and 35.5% were male. There was no significant gender difference between patients with and without anemia (p=0.67). Age, serum creatinine and CRP levels were significantly higher in patients with anemia (p:0.036; p: