1960 sonrası sanatta resim-seramik birlikteliğinde melezleşme
Hybridization in the painting-ceramic union after 1960
  1. Tez No: 882279
  2. Yazar: ARZU DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Melezlik”kavramı Latince'de“hibrida”kökünden gelmesi ile bilinmektedir. Karşılığı ise iki farklı türün birleşmesiyle oluşan yeni bir tür için kullanılmaktadır. Daha çok Biyoloji biliminde kullanılan“Melezlik”kavramı zamanla farklı alanlarda da yer bulmuştur. Nitekim bunun en önemli örneği özellikle 1960 ve daha sonraki yıllarda melez kelimesinin plastik sanatlarda yer bulması olmuştur. Melezliğin modern sanat döneminde Kübizm sanat akımında kullanımı“bilinçsiz melez sanat”olarak görünse de 1960 yıllarından günümüze yoğun bir şekilde sanat örneklerinde karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu melez oluşum plastik sanatlardan özellikle seramik ve resim birlikteliğinin olduğu örneklerde görülmektedir. Bu araştırmada da“melezlik”kavramın bu boyutu incelenmiştir. 1960 sonrası sanat eğilimleri incelenerek melez kapsamındaki örnekleri incelenmiştir. Resim-seramik veya seramik-resim disiplinlerinin kendine özgü olan sanat formlarının, anlatım ve tema, malzeme ve teknik gibi unsurlarının nasıl bir melez anlatım biçimi oluşturduğu örnek çalışmalar üzerinde irdelenmiştir. Ulusal ve uluslararası güncel sanatçılar tespit edilerek bu sanatçılardan birkaçının melez sanat anlayışını yansıtan eserleri analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra literatür taraması yoluyla yazılı ve görsel kaynaklardan yararlanılarak ele alınan yabancı ve Türk sanatçıların eserleri, melezlik kapsamında değerlendirilerek güncel sanattaki yansımaları incelenmiştir. Bunlara ek olarak tez çalışması kapsamında kişisel uygulamalardan birkaç tane örnek çalışma oluşturulmuştur. Oluşturulan bu çalışmaların resim ve seramik dallarının malzeme ve tekniklerinin harmanlanması sonucu meydana gelen melez olgu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“hybridity”is known to come from the Latin root“hybrida”. Its equivalent is used for a new species formed by the combination of two different species. The concept of“Hybridity”, which is mostly used in Biology, has found a place in different fields over time. As a matter of fact, the most important example of this was the use of the word hybrid in plastic arts, especially in the 1960s and later years. Although the use of hybridity in the Cubism art movement during the modern art period appears as“unconscious hybrid art”, it is frequently encountered in art examples from the 1960s to the present day. This hybrid formation is seen in plastic arts, especially in examples where ceramics and painting are together. In this research, this dimension of the concept of“hybridity”was examined. Art trends after 1960 were examined and hybrid examples were examined. How the unique art forms of painting-ceramics or ceramics-painting disciplines, such as expression and theme, material and technique, create a hybrid form of expression has been examined on sample works. National and international contemporary artists were identified and the works of some of these artists reflecting the hybrid understanding of art were analyzed. In addition, the works of foreign and Turkish artists, which were discussed using written and visual sources through literature review, were evaluated within the scope of hybridity and their reflections in contemporary art were examined. In addition, a few case studies from personal applications were created within the scope of the thesis study. The hybrid phenomenon that emerged as a result of the blending of the materials and techniques of painting and ceramics in these works was examined.