Development, application, and evaluation of general English language MOOC: A MOOC for distant learners of English
Genel İngilizce kitlesel açık çevrim içi dersinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi: uzaktan İngilizce öğrenenler için bir KAÇD
  1. Tez No: 882280
  2. Yazar: EMRE UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
COVID-19 salgınının patlak vermesi, Türkiye'de özellikle genel amaçlı İngilizcenin öğretildiği yükseköğretimin zorunlu İngilizce derslerinde yaygın olarak gözlemlenen uzaktan eğitimin popülaritesini artırmıştır. Uzaktan eğitimin bir ofseti olan kitlesel açık çevrimiçi kurslar (KAÇD), bu milenyumun başında ortaya çıkan yeni bir kavram olarak durmaktadır. Bu tür kurslar, çevrimiçi tabanlı uzaktan öğrenme ortamlarını kullanmakta ve hazır içeriklerini sonsuz ölçeklenebilirlikle tek seferde büyük kitlelere açık bir şekilde sunmaktadır. Aynı mantıkla, eğer bir KAÇD dil eğitimi veriyorsa, kitlesel açık çevrimiçi dil kursu olarak adlandırılır ve sadece on yıldır mevcut olup daha çok ilerlemeleri gerekmekteyken ilgili çalışmalar, özellikle Türkiye bağlamında sayıca eksiktir. Teorik çerçevesini Türk yükseköğretiminde zorunlu İngilizce derslerinin yürütülmesinde uzaktan eğitimin kullanımına ve son zamanlarda artan dil KAÇD'si kullanımına dayandıran bu tez çalışmasının genel amacı, bir genel İngilizce KAÇD'si (GELMOOC) geliştirmek, uygulamak ve değerlendirmektir. Ders, Türkiye'deki bazı devlet üniversitelerinin açık öğretim fakültelerindeki zorunlu İngilizce ders müfredatları incelenerek titizlikle hazırlanmıştır. Ardından, 2957 katılımcının yer aldığı bir aylık kayıt döneminin ardından, kursun tamamlanması için bir akademik dönem ayrılmış ve böylece uygulama başlatılmıştır. Üçüncü olarak, tek grup ön test-son test tasarımıyla nicel bir yaklaşım gerektiren değerlendirme olarak çalışmanın ana kısmı başlamıştır. GELMOOC'un değerlendirilmesi üç aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, Kitlesel Açık Çevrimiçi Etkileşimli Dil Öğrenme Ortamı çerçevesi, 10 ELT eğitmeni tarafından kursun etkinliğini analiz etmek için kullanılmış ve sonuçlar, kursun iletişim ve değerlendirme teknikleri dışında yüksek etkileşimli dil öğrenme ortamı uygulamaları içerdiğini gösteren betimsel olarak analiz edilmiştir. İkinci olarak, öğrencilerin genel amaçlı İngilizce başarıları kurstan önce ve kursun uygulanmasından sonra ölçülmüştür, dolayısıyla ön test-son test tasarımı kullanılmıştır. Bulgular, kurs katılımcıları arasında İngilizce ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Daha sonra, katılımcılar bir MOOC öğrenci memnuniyeti anketi doldurmuşlardır ki bunun bulguları, interaktif dil öğrenme ortamı çerçevesinin sonuçlarına paralel olarak; kurs içeriği, tasarımı, sunumu ve desteği ile ilgili yüksek düzeyde öğrenci memnuniyeti gösterirken, değerlendirme ve iletişimsel yönlerde daha düşük puanlar ortaya koymuştur. Son olarak, bu yüksek memnuniyet düzeylerinin İngilizce başarısı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı analiz edilmiş ve anlamlı sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The outbreak of COVID-19 pandemic has increased the popularity of distance education due to its emergent use, which was prevalently observable in Turkiye, especially in the compulsory English courses of higher education where English for general purposes is taught. Being an offset of distance education, massive open online courses (MOOCs) stand as a novel concept emerging at the beginning of this millennium. Such courses make use of online-based distance learning environments and openly present their readily available content to massive audiences at once with infinite scalability. By the same logic, if a MOOC provides language education, it is called a massive open online language course, or LMOOC, which has only been present for a decade and have a leeway to progress, but relevant studies are lacking in numbers, especially in the Turkish context. Basing its theoretical framework on the use of distance education in the conduction of compulsory English courses in Turkish higher education and the growing use of LMOOCs lately, the current thesis study had the overarching aim of developing, implementing, and evaluating a general English language MOOC (GELMOOC). The course was meticulously prepared by examining the compulsory English course syllabi in some Turkish state universities' open education faculties. Then, following a one-month enrolment period that amassed a number of 2957 participants to the course, an academic term was allotted for the course's completion, thereby starting the implementation. Thirdly commenced the main part of the study as evaluation, which entailed a quantitative approach with a single group pretest-posttest design. The evaluation of GELMOOC was three-fold. First, the Massive Open Online Interactive Language Learning Environment framework was used to analyse the effectiveness of the course by a number of 10 ELT instructors, and the results were descriptively analysed, which suggested that the course entailed high interactive language learning environment practices, except for communicational and assessment techniques. Secondly, student achievement in English for general purposes was measured prior to the course and after the implementation of the course, thus the pretest-posttest design. The findings revealed a statistically significant difference between the pretest and posttest scores in English among the course attendees. Thereafter, the participants completed a MOOC student satisfaction survey, the findings of which revealed high levels of learner satisfaction with regard to the course content, design, delivery, support, but with lower scores in assessment and communicational aspects again, parallel to the results of the interactive language learning environment framework. Lastly, whether these high levels of satisfaction had any impact on English achievement was analysed, which did not yield significant results.