Okul öncesi eğitim alan 60-69 aylık çocukların bilim motivasyonları ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between science motivations and self-regulation skills of 60-69 months-old children who receive preschool education
  1. Tez No: 882278
  2. Yazar: FATMA ECE LEVENT KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitimlerine devam etmekte olan 60-69 aylık çocukların bilim motivasyonları ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve çocukların bilim motivasyonu düzeyleri ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada birden fazla değişkenin ilişkisi incelendiği için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mersin ili Erdemli ve Yenişehir ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında ve ilkokullara bağlı anasınıflarında eğitimlerine devam etmekte olan, öğretmenlerinin normal gelişim gösterdiğini belirttiği 60-69 aylık, 92 (%51,4) kız 87 (%48,6) erkek olmak üzere toplam 179 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada 'Okul Öncesi Çocuklar için Bilim Motivasyonu Ölçeği (PCSMS)', 'Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği', araştırmacı tarafından geliştirilen 'Öğretmen Kişisel Bilgi Formu' ve 'Veli Kişisel Bilgi Formu' olmak üzere dört ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between science motivation and self-regulation skills of 60-69-month-old children attending pre-school education according to various variables and to determine the relationship between children's science motivation levels and self-regulation skills. Since the relationship of more than one variable was examined in the research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research consists of 92 (51.4%) 87 girls, aged 60-69 months, who continue their education in independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education and kindergartens affiliated with primary schools in the Erdemli and Yenişehir districts of Mersin province in the 2023-2024 academic year, and whose teachers stated that they showed normal development. It consists of a total of 179 children, of whom (48.6%) are boys. Four separate data collection tools were used in the research: 'Science Motivation Scale for Preschool Children (PCSMS)', 'Self-Regulation Skills Scale', 'Teacher Personal Information Form' and 'Parent Personal Information Form' developed by the researcher.