From stories to strategies: consciousness raising activities for pre-service EFL teachers on language teacher burnout
Hikayelerden stratejilere: İngilizce öğretmenlerinin tükenmişliği üzerine öğretmen adayları için farkındalık artırma etkinlikleri
- Tez No: 882293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öğretmen tükenmişliği daha önce çeşitli makalelerde tanımlanmıştır, ancak hiçbir çalışma, diğer öğretmenlerin tükenmişlik süreciyle karşı karşıya kalan öğretmen adaylarının bireysel ifadelerine odaklanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının tükenmişlik sürecini, tükenmişliğe neden olan sebepler, durumlar için çözümler ve tükenmişlik süreçleri devam ederken öğretmenlerin gelecek planları dahil olmak üzere, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinden toplanan gerçek anlatılarla deneyimlemelerini sağlamaktır. Katılımcılar, ikinci sınıfta kariyer dersleri alan yedi İngilizce öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisidir. Bu araştırma, Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği okuyan yedi ikinci sınıf öğrencisinin deneyimlerini incelemek için anlatı araştırması yöntemini kullanmaktadır. Veriler, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının tükenmişlik ve onun getirdiği zorluklara dair görüşlerinde önemli değişiklikler olduğunu ve öğretmen eğitim programlarında daha fazla pratik eğitimin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bulgular, öğretmen adaylarının yanıtları ve süreç boyunca onlardaki değişiklikler doğrultusunda tasarlanan kategoriler olarak elde edilmiştir. Mezun olduktan sonra karşılaşabilecekleri tükenmişlik sorunlarına yönelik bakış açıları açısından bir değişim olmuştur. Bu çalışma, öğretmen eğitim programlarının, öğretmen adaylarını gerçek hayattaki sorunlara hazırlamaya önem vermediğini ima etmektedir. Ayrıca, öğretmen adaylarının, öğretmenlik kariyerlerine başladıklarında tüm sorunlarla karşılaşana kadar konu hakkında farkındalıklarını artırma şansları olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher burnout has been reported in several previous studies but no study has focused on the individual statements of teacher candidates who face other teachers' burnout process. The purpose of this study is to make teacher candidates experience teacher burnout through real narratives collected from in-service English teachers, including the reasons which cause burnout, solutions for the situation and future plans of teachers when their burnout process continues. The participants were seven junior English-language teaching students who took career-based lessons when they were sophomores. This research used narrative inquiry to examine the experiences of these students studying English-language teaching in Turkey. Data were analyzed using interpretive phenomenological analysis. The findings indicate notable changes in the pre-service teachers' views on burnout and its challenges, and emphasize the need for more practical training in teacher education programmes. The findings were obtained as categories derived from the answers of the teacher candidates and the changes in them from the process which they underwent. There was a change in terms of their perspective towards the burnout problems which they might encounter after graduation. The findings suggest that teacher education programmes do not give importance to preparing pre-service teachers for real-life problems. Furthermore, teacher candidates do not have any chance to raise their awareness about the issue until they face all the problems when they start their teaching career.