Sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefesi eğilimlerindeki değişimlerin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of changes in educational philosophy tendencies adopted by classroom teachers in terms of various variables
  1. Tez No: 882292
  2. Yazar: EMİNE SAKARYA KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefeleri; sınıf öğretmenlerinin niteliğini yükseltmede, bu anlamdaki eğilimlerinin sınıf içi uygulamalara yansımasında önemli bir konuma sahiptir. Benimsenen eğitim felsefesine yönelik eğilimin zaman içerisinde değişmesi veya gelişmesi olasıdır. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerindeki eğilimleri ve değişim durumlarını ortaya çıkarmak temel amaçtır. Bu amaç çerçevesinde sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerindeki eğilimlerini mesleğe başladıkları düzey ile mevcut durumları arasında karşılaştırma yaparak ortaya çıkarmak asıl amaç olarak belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerinin cinsiyet, mesleki kıdem ve ilk görev yapılan bölge değişkenlerine göre değişip değişmediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Çanakkale ilinde görev yapmakta olan 136 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem random (rastgele) örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için Aytaç ve Uyangör (2020) tarafından geliştirilen 'Eğitim Felsefesi Eğilimleri Ölçeği' gerekli izin alınarak kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız gruplar için t-Testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Aynı uygulamada öğretmenlerden 'mesleğe başladıkları zamanı' ve 'mevcut durumlarını' dikkate alarak eğitim felsefesi eğilimlerini belirtmeleri yönünde ölçeği doldurmaları istenmiştir. Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerine mesleğe başladıkları zaman ve mevcut durum açısından bakıldığında 'ilerlemecilik' eğitim felsefesi eğiliminde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimleri, mesleğe başladıkları zaman ile mevcut durum v açısından karşılaştırıldığında ölçeğin ilk ve son toplam puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Başka bir deyişle söylemek gerekirse sınıf öğretmenlerinin zaman içerisinde eğitim felsefesi eğilimleri değişmemiştir. Ancak eğitim felsefesi eğilimleri artmıştır. Sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi eğilimlerine cinsiyet açısından bakıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Benzer şekilde mesleki kıdem bağlamında da gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin ilk görev yerleri boyutunda ilk görev yeri Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olan öğretmenlerin yeniden kurmacılık eğitim felsefesi ortalamaları ilk görev bölgesi Akdeniz olan öğretmenlere göre anlamlı olarak daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Educational philosophies adopted by classroom teachers; It has an important position in improving the quality of classroom teachers and in reflecting their tendencies in this regard on classroom practices. It is possible that the tendency towards the adopted educational philosophy may change or develop over time. The main purpose of this study is to reveal the tendencies of classroom teachers in the educational philosophies they adopt. Within the framework of this purpose, the main aim was to reveal the tendencies in the educational philosophies adopted by classroom teachers by comparing the level at which they started their profession and their current situation. It was tried to determine whether the educational philosophy tendencies of classroom teachers changed according to the variables of gender, professional seniority and the region where they first worked. In the research, a descriptive research design, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consists of 136 classroom teachers working in Çanakkale. The sample was determined using the random sampling method. To collect the data of the research, the 'Educational Philosophy Tendencies Scale' developed by Aytaç and Uyangör (2020) was used with the necessary permission. In the analysis of research data, t-test for dependent and independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA) were used, which are parametric tests. In the same application, teachers were asked to fill out the scale to indicate their tendencies in philosophy of education, taking into account 'the time they started their career' and 'their current situation'. In the research, when the educational philosophy tendencies of classroom teachers were examined in terms of the time they started their profession and the current situation, it was concluded that they tended to 'progressivism' educational philosophy. In addition, when the educational philosophy vii tendencies of classroom teachers were compared in terms of the time they started their career and the current situation, no significant difference was found between the first and last total scores of the scale. In other words, classroom teachers' educational philosophy tendencies have not changed over time. However, educational philosophy trends have increased. When the educational philosophy tendencies of classroom teachers were examined in terms of gender, no significant difference was found between the groups. Similarly, it was found that there was no significant difference between the groups in terms of professional seniority. In terms of teachers' first place of duty, the averages of reconstructionist education philosophy of teachers whose first place of duty was Marmara, Central Anatolia, Black Sea, Eastern Anatolia, Southeastern Anatolia are significantly higher than those of teachers whose first place of duty was the Mediterranean.