Dijital resmin yeniden şekillendirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 8823
- Danışmanlar: DR. ERDENER ILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sayısal bir resmin bilgisayarla yeniden şekillendirilmesi ve değerlendirilmesidir. Geliştirilen sistem değişik kullanım alanlarına sahip olmakla birlikte çalışmalar, halı desenleri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Halı desenlerinin oluşturulması, çoğaltılması ve bu desenleri oluşturan motifler üzerinde bası değişikliklerin yapılması gibi işlemler bilgisayarla gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde, tezdeki bölümlerin geniş bir özeti ve görüntü ile ilgili Kısa tanımlar verilmiştir. ikinci bölümde, özellikle gerçek görüntüler ile çalışıldığında, görüntüyü gözle yoruma daha uygun bir hale getirmek için uygulanan yöntemlerden bazıları anlatılmıştır. üçüncü bölümde, siyah-beyaz ya da renkli bir görüntüde görüntü kenarlarının daha belirgin olması için kullanılan yöntemlerden birkaçı tanıtılmıştır, Dördüncü bölümde, sayısal görüntü işleme için geliştirilmiş özel sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, halı desen ve motiflerinin bilgisayar yardımıyla saklanması, geliştirilmesi ve çoğaltılması amacıyla geliştirilen bir yöntem tanıtılmıştır. Altıncı bölümde, bir halının dokunmadan önce kalite sine göre ip kalınlıklarının ya da ip kalınlıklarına göre kalitesinin belirlenmesi ve halı boyutunun hesaplanması ile ilgili tezdeki çalışma tanıtılmıştır. Yedinci bölümde, sayısal görüntü işleme üzerine geliştirilmiş olan tekniklerin ışığı altında sayısal bir resmin (halı deseni) yeniden şekillendirilmesi ve değerlendirilmesi üzerine, tezde geliştirilen sistem taratılmış, desen oluşturma, deseni belli bir düzende saklama,. motiflerde bası değişiklikler yapma ve desen çoğaltma gibi konularda yapılan yazılıra hakkında bilgi verilmiştir.IV Ekler kısmında ise. geliştirilen programın listesi, program kullanım örnekleriyle programın çalışması ve yazıcıdan elde edilen desen çıktıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to evaluate and reform a digital picture by computer. The improvised system having different usage fields, has been concentrated on carpet desing. Creating carpet desings, increasing them and mak ing some changes on motives which form these desing have been realised by computer. Introduction part has a wide summary of the chapters in the thesis and short definitions related to vision. In the second chapter, the methods, which have been applied in order to have a suitable form for visual inter pretation, have been explained especially when they are stuied with real visions. In the third chapter, some of the methods which have been used in black-white or color vision for clarifying vision frames, have been introduced. In the fifth chapter, a method, which has been im proved as the purpose of increasing, developing and keeping carpet desing and motives by means of computer, has been presented. In the sixth chapter, it has been told that the car pet sise has been estimated according to thick of strings. In the seventh chapter, it has been studied on evalu ating and reforming of a digital picture (carpet desing) in the light of techniques which have been developed on digi tal visual drawing. In this study, the system mentioned above has been introduced and the software about creating desing, keeping it in a systematic way, making some changes on motives and increasing designs has been given. In the appendix part» the list of improved pro gramme, samples of the programme usage, how it works and design outputs which have been taken from printer have been added.