Geniş bandlı transformatörsüz empedans uydurucu devrelerin toplu devre elemanlarıyla tasarımı
- Tez No: 8824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNBOĞA SIDDIK YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, toplu devre elemanları kullanılarak, geniş bandlı erapedans uydurucu devrelerin tasarımını yapan, bir bilgisayar progra mı Fortran 77 dilinde hazırlanmıştır. Sentez edilen devreler bir yük direnci ile sonlandırılmış kayıpsız ve trafosuz iki-kapı devreler şeklindedir. Tasarımı istenen devreyi tanımlayan fonksiyonlar şunlardır: Giriş empedans veya admitans fonksiyonunun reel kısmı Giriş empedans veya admitans fonksiyonu Açık devre empedans veya kısa-devre admitans parametreleri ; Bü üç fonksiyonun sentezini yapan yöntem şöyle geliştirilmiştir: Verilen reel kısımdan, fonksiyonun aslı Gewertz yöntemi ile bulunur. Bulunan fonksiyondan Darlington yöntemi ile iki-kapılı devre paramet releri elde edilir. Bu parametrelerden kayıpsız devreyi tanımlayan transfer fonksiyonu seçilir ve sıfır kaydırma yöntemi ile devre ger çekleştirilir. Sonlandırılan direncin değeri ve yapılan sentezin doğ ruluğunu bulmak için de devrenin analizi yapılır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a computer program is devoloped in Fortran 77 to design broadband matching networks, using lumped elements. The network is realized as a lossless two-port with a terminated resistance. In the circuit configurations mutual inductances are not employed. The finctions which are subject to design may be described as follows: - Reel part of the driving-point functions - Driving-point functions - The set of two-port open-circuit impedance parameters or short-circuit admitance parameters The procedure which carries out circuit synthesis is developed from the above functions are as follows: The driving-point function is determined from its even part by using Gewertz method. The set of two-port parameters are obtained from the driving-point function by using Darlington procedure. The transfer function which is defined the lossless two-port is chosen and the zero-shifting procedure is used to realize the function. Finally, the circuit analysis is completed to find the termination resistance and to test the validity of the synthesis.