Türk müzik inkılabını Peyami Safa'nın müzik anketi üzerinden yeniden yorumlamak
Reinterpreting the Turkish music revolution through Peyami Safa's music survey
- Tez No: 882332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, Türk Müziği'nin Cumhuriyet Öncesi ve Cumhuriyet dönemindeki durumu ve gelişimi araştırılmış, her iki dönemin müziklerine doğrudan tanıklık eden ve Türk Müziği konusunda çeşitli gazetelerde yazıları bulunan yazar Peyami Safa'nın Türk Müziği'ne olan ilgisi ve görüşleri hakkında bilimsel bir çalışmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitten yola çıkarak, yazar Peyami Safa'nın hayatı, yetiştiği çevre, siyasi görüşleri, etkilendiği müzik alanları, müziğe olan ilgisi, görüş ve önerileri araştırılmış; gazetelerde yazdığı yazılar incelenmiş, Türk Müziği'nin o dönemdeki durumu ve nasıl bir işleyişe sahip olması gerektiği hususundaki fikirleri incelenerek listelenmiştir. Bu araştırma Peyami Safa'nın Türk Müziği'nin iki dönemine tanıklık etmesi sebebiyle, bu dönemlerin nasıl bir müzik anlayışı olduğu konusunda fikir vermesi açısından önem arz etmektedir. Bu önemi, birinci ağızdan öğrenmek maksadıyla Peyami Safa'nın müzikle ilgili görüşlerinin yer aldığı çeşitli gazete yazıları arşiv araştırması yapılarak elde edilmiş, araştırma konusu kapsamında yaptığı çalışmalar tespit edilmiş ve incelenmiştir. Araştırma sonucunda Peyami Safa'nın müziğe olan ilgisi, Türk Müziği İnkılabını kendi siyasi ve sosyal bakışı çerçevesinde yorumlaması, Batı ve Doğu Müziği'ni eleştirileri ve Türk Müziği'nin hangi doğrultuda ilerlemesi gerektiğini içeren fikirleri ulaşılan sonuçlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the state and development of Turkish Music before and after the Republic were investigated, and it was determined that there was no scientific study on the interest and views of the writer Peyami Safa, who directly witnessed the music of both periods and had articles on Turkish Music in various newspapers. Based on this determination, the life of the writer Peyami Safa, the environment in which he was raised, his political views, the fields of music that influenced him, his interest in music, his views and suggestions were researched; his articles in newspapers were examined, and his ideas about the state of Turkish Music during that period and how it should function were listed. This research is important because Peyami Safa witnessed two periods of Turkish Music, providing insights into the musical understanding of these periods. To understand this importance from a primary source, various newspaper articles containing Peyami Safa's views on music were obtained through archival research, and the works he conducted within the scope of the research topic were identified and examined. As a result of the research, some of the findings include Peyami Safa's interest in music, his interpretation of the Turkish Music Reform within his political and social perspective, his critiques of Western and Eastern Music, and his ideas on the direction Turkish Music should take.