Osmanlı dönemi Arap edebiyatında bir eğitim yöntemi olarak didaktik şiir
Didactic poetry as an educational method in Ottoman period Arabic literature
  1. Tez No: 882331
  2. Yazar: NESİBE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arap edebiyatında didaktik şiir; bir fikri veya bir konuyu hızlı ve dolaysız şekilde teferruata girmeden, sözü uzatmadan bilgiyi sunmak, ezberi kolaylaştırmak amacıyla kaleme alınmış şiirlerdir. Arap şiirlerinde öğreticilik özelliği, ötedenberi bulunmakla beraber, farklı milletlerle etkileşimin de bir sonucu olarak Abbasi döneminde yaygınlık kazanmıştır.“eş-Şi'ru't-ta'lîmî”( الشعر التعليمي ) olarak isimlendirilen didaktik (eğitsel-öğretici) şiir; bir alanda veya bir alana dair konuda yazılan, duygudan uzak, sanat yönü az olan, beyitler halinde ve daha çok recez bahri ile kaleme alınan manzum şiirlerdir. Bu şiirlerle eğitimde ezberi kolaylaştırma, hızlı öğretme ve akılda kalıcılık amaçlanmıştır. Birçok alanda yazılan didaktik şiirler yazıldığı alanda zirvenin temsilcisi olmuştur. Osmanlı dönemi Arap edebiyatında ise etkin bir şekilde kullanılan didaktik şiirler eğitimin vazgeçilmez bir parçası halini almıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Arap edebiyatı dönemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde didaktik şiir ve Arap edebiyatı dönemlerinde didaktik şiirin gelişim seyri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Osmanlı dönemi Arap edebiyatında bir eğitim yöntemi olarak her alanda etkin bir şekilde kullanılan didaktik şiirler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Arap Dili ve Belagati, Didaktik Şiir, Osmanlı Dönemi, Manzume, Eğitim.
Özet (Çeviri)
In Arabic literature, didactic poetry is a poem written to convey information about an idea or a subject quickly and directly, without going into detail or prolonging the story, and to facilitate memorization. Although the didactic feature has been present in Arabic poetry for a long time, it became widespread during the Abbasid period as a result of interaction with different nations. Didactic (educational-instructive) poetry called“eş-Şi'ru't-ta'lîmî”( الشعر التعليمي ) is a verse poem written in a field or on a subject related to a field, far from emotion, with little artistic aspect, written in couplets and mostly with the verse style. The aim of these poems is to facilitate memorization, to teach quickly and to ensure memorability in education. Didactic poems written in many fields have been representative of the peak in the field in which they were written. Didactic poems, which were used effectively in Arabic literature during the Ottoman period, became an indispensable part of education. In the first part of our study, the periods of Arabic literature were discussed. In the second part, the development of didactic poetry in the periods of didactic poetry and Arabic literature was examined. In the third section, didactic poems that were effectively used in every field as an educational method in Arabic literature during the Ottoman period are presented. Key Words; Arabic Language and Rhetoric, Didactic Poetry, Ottoman Period, Poetry, Education.