The mediating influence of innovative work behavior on the relationship between strategic leadership and job performance: A study in network organizations-automotive dealers in Türkiye
Stratejik liderlik ve iş performansı arasındaki ilişkide yenilikçi iş davranışının aracılık etkisi: Türkiye'deki ağ organizasyonları-otomotiv yetkili satıcıları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 882344
  2. Yazar: ONUR BAKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Otomotiv sektörü, yeni araç satışlarının, kârlılığın ve sürdürülebilir büyümenin derinden etkilendiği, belirsizliğin yüksek olduğu değişken bir dış çevrede yüksek rekabet içeren dinamik bir ortamdır. Bu dinamik ortam, iş yönetiminde liderlerin rolünü tartışılmaz hale getirir. Liderler, aldıkları kararlar ile şirketlerin sürdürülebilirliğine doğrudan katkıda bulunurlar. Sürdürülebilir büyüme için örgütlerin dış çevre koşullarına uyum sağlayacak şekilde dinamik ve esnek olmaları elzemdir. Dış çevrenin bu kadar değişken olduğu otomotiv satış kanalında temel yetkinlikleri gelişen firmalar genellikle rekabette bir adım öne çıkarlar. Bu çalışma, stratejik liderlik, yenilikçi iş davranışı ve iş performansı konularına odaklanarak, yetkili otomotiv satıcısı bayi ağında stratejik liderliğin çıktılarını belirlemeyi amaçlamıştır. Buna ek olarak, model, yenilikçi iş davranışının, stratejik liderlik ile iş performansı ilişkilerinde aracı bir rol oynadığı varsayımı ile geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tezin ilk amacı stratejik liderlik, yenilikçi iş davranışı ve iş performansı arasındaki ilişkiyi anlamak, ikinci amacı ise stratejik liderlik ve iş performansı arasındaki ilişkide yenilikçi iş davranışının aracılık etkisini araştırmaktır. İlişkiyi araştırmak için, otomotiv sektörü profesyonellerine, Google form üzerinden yapılmış olan anket gönderilmiş olup, 536 kişiden yanıt alınmış ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar istatistiksel araçlarla, SPSS ve Smart PLS analiz programları üzerinden istatistiksel yöntemlerle, güvenilirlik ve faktör, geçerlilik ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, stratejik liderliğin otomotiv sektöründe çalışanların iş performansı düzeylerini doğrudan etkileyen bir liderlik türü olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yenilikçi iş davranışının stratejik liderlikten olumlu etkilendiğini ve bunun sonucunda, olumlu iş performansı sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is a dynamic environment with high competition in a complex external environment where new vehicle sales, profitability, and sustainable growth are deeply affected and where uncertainty is high. For sustainable growth, it is essential for organizations to be more dynamic and flexible to adapt to the external environment. Companies that develop their core competencies in the automotive sales channel, where the external environment is so volatile, usually stay one step ahead of the competition. The study aims to understand the outputs of strategic leadership in the authorized automotive dealership network by focusing on strategic leadership, innovative work behavior, and job performance. In addition, the model was developed with the assumption that innovative work behavior plays a mediating role in the relationship between strategic leadership and job performance. To investigate this relationship, a questionnaire made via Google form was sent to the automotive authorized dealers' sales network across Türkiye with the support of automotive professionals. With this support, 536 people responded. The results were analysed with statistical tools such as SPSS and Smart PLS and statistical methods; reliability and factor analysis, validity tests, and regression analysis were made. The result of this analysis showed that strategic leadership is a type of leadership that directly affects the job performance levels of employees in the automotive industry. In addition, it has been revealed that innovative work behavior is positively affected by strategic leadership, and as a result, it provides positive job performance.