LGS Türkçe sorularının Barrett Taksonomisine göre incelenmesi ve öğretmenlerin soru yordama becerisinin geliştirilmesi
Examining LGS Turkish questions according to Barrett Taxonomy and improving teachers' question predictive skills
- Tez No: 882343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM DURUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 öğretim yılından itibaren uygulanan Liselere Giriş Sınavı'nda 8.sınıf Türkçe dersi sorularının Barrett Taksonomisi'ne göre değerlendirilmesi ve taksonomiye uygun olarak Türkçe öğretmenlerinin üst düzey düşünme becerisine yönelik soru yordama becerilerinin geliştirilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için nitel araştırma desenlerinden“temel nitel araştırma”deseni kullanılmıştır. Araştırmanın işlem basamakları eylem araştırmasına göre, veri analizi ise içerik analizi yaklaşımına göre düzenlenmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında LGS Türkçe soruları analiz edilmiştir. Soruların Türkçe Öğretim Programı'nda okuma alanında yoğunlaştığı ve bu kazanımların çıkarım yapma ve değerlendirme becerilerine yönelik olduğu ortaya çıkmıştır. En çok sorulan kazanımın“T.8.3.25. Okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunur.”olduğu görülmektedir Bu kazanımın genellikle en çok sorulan dördüncü kazanım olan“T.8.3.21. Metnin içeriğini yorumlar.”kazanımıyla birlikte kullanıldığı ve bazı soruların birden fazla kazanıma hitap ettiği ortaya çıkmıştır. Barrett Taksonomisi açısından değerlendirmede ise soruların üst düzey bilişsel becerileri ifade eden basamaklar olan çıkarım yapma ve değerlendirme basamaklarında yoğunlaştığı görülmüştür. Araştırmanın ikinci aşamasında Barrett Taksonomisi'ne uygun olarak öğretmenlerin üst düzey düşünme becerilerine yönelik soru yordama becerilerini geliştirmek için hizmetiçi eğitim kurs programı geliştirilmiş ve MEB onayı almıştır. Araştırmanın üçüncü aşamasında ise 30 saatlik hizmetiçi eğitim kursu katılımcı grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın dördüncü aşamasında ise birinci ve üçüncü aşamanın sonuçları beraber değerlendirilmiştir. Birinci aşamanın sonuçları kursun etkinliğini ölçmek için ölçüt olarak kullanılmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası katılımcıların yordadıkları LGS Türkçe soruları Barrett Taksonomisi'ne göre değerlendirilmiştir. Hizmetiçi eğitim öncesi Türkçe öğretmenlerinin yordadıkları LGS sorularının taksonominin alt düzey basamaklarına hitap ettiği ortaya çıkmıştır. Hizmetiçi eğitim kursu sonrası ise öğretmenlerin yordadıkları soruların taksonominin üst düzey basamaklarına hitap ettiği ve katılımcıların LGS Türkçe sorularının taksonomi düzeyleriyle aynı düzeyde soru yazabildikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the 8th grade Turkish course questions in the High School Entrance Exam, which has been implemented by the Ministry of National Education since 2017-2018 academic year, according to the Barrett Taxonomy and to develop the question prediction skills of Turkish teachers for higher-level thinking skills in accordance with the taxonomy. To achieve this purpose, the“basic qualitative research”design, one of the qualitative research designs, has been used. The process steps of the research have been organized according to action research, and the data analysis has been organized according to the content analysis approach. In the first stage of the research, LGS Turkish questions have been analyzed. It has been revealed that the questions in the Turkish Curriculum focus on the reading skill and that these outcomes are aimed at inference and evaluation skills. It is seen that the most frequently asked learning outcome is“T.8.3.25. Student makes inferences about what he reads.”It has been revealed that it is used together with the outcome which is usually the fourth most frequently asked outcome,“T.8.3.21.”Student interprets the content of the text." and that some questions addressed more than one learning outcome. In the terms of Barrett Taxonomy, the questions have been observed to have been concentrated on the inference and evaluation steps, expressing high-level cognitive skills In the second stage of the research, an in-service training course program has been developed to improve teachers' question-producing skills for higher-level thinking skills in accordance with Barrett's Taxonomy and has been received approval from the Ministry of Education. In the third stage of the research, a 30-hour in-service training course has been applied to the participant group. In the fourth stage of the Main Research, the results of the first and third stages have been evaluated together. The results of the first phase have been used as benchmarks to measure the effectiveness of the course. The LGS Turkish questions predicted by the participants before and after the training have been evaluated according to Barrett's Taxonomy. It has been revealed that the LGS questions predicted by Turkish teachers before in-service training addressed the lower level levels of the taxonomy. After the in-service training course, it has been revealed that the questions predicted by the teachers addressed the upper levels of the taxonomy and that the participants were able to write questions at the same level of taxonomy as the LGS Turkish questions.