Precious metals as a safe haven asset in the Islamic stock market
İslam borsalarında güvenli sığınak varlığı olarak kıymetli madenler
- Tez No: 882369
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son dönemde Kovid salgını sonucu sergilenen ekonomik gerilemelerle birlikte bu araştırma, ekonomideki değişimlerin getirdiği olumsuz etkilere dayanıklı yatırım araçlarının motivasyonu üzerinden geliştiriliyor. Bu, Granger nedensellik, Etki tepki analizi, durağanlık testinin yanı sıra gözlemlemek ve özetlemek için Vektör Otoregresif modellerin araştırılması yoluyla yapılan araştırmalar yoluyla değerli metallerin İslami borsada güvenli liman varlıkları olarak hareket edip edemeyeceği konusunda yürütülen mevcut araştırmayı ortaya koymaktadır. Kıymetli madenler ile İslami hisse senedi endeksleri arasındaki ilişki. 1997-2023 yılları arasında değişen önemli bir veri seti kullanan araştırma, modelin etki tepkisi yöntemini kullanarak analiz edilmeye uygun olup olmadığını tespit etmek için sabit testler kullanıyor. Ancak asıl yoğunlaşma elbette dürtü tepki yöntemi üzerinde olacaktır; çünkü bu yöntem, ilişkinin mevcut olup olmadığının ana hatlarını çizen granger nedensellik yaklaşımının aksine bize ilişkinin yönünü söyler. Sonuçlar, değerli madenlerin çoğunluğu ile İslami hisse senedi endeksleri arasında Granger nedensellik yöntemi kullanılarak nedensellik ilişkilerinin bulunduğunu göstermektedir. Salgının uzunluğunun belirsizliği gibi ilişkiyi etkileyebilecek diğer faktörlerden kaynaklanan bazı istisnalar da vardır. Daha da önemlisi, dürtü tepki fonksiyonu, değerli metallerin, dikkate alınan Coronavirüs salgını sırasında kısa vadede güvenli liman nitelikleri sergilediği fikrini geliştiriyor ancak genel olarak veri kümesinin zaman dilimi boyunca olumlu bir ilişki gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
With the recent economic downturns exhibited as a result of the Covid pandemic, this research is developed through the motivation of investment tools that are resistant to negative effects brought about by changes in the economy. This brings out the current research being performed on whether precious metals can act as safe-haven assets in the Islamic stock market through the investigations using Granger causality, Impulse response analysis, stationarity testing as well as exploration of the Vector Autoregressive models to observe and outline the relationship between the precious metals and the Islamic stock indices. Using a substantial dataset that ranges from 1997-2023, the research uses stationary testing to ascertain whether the model is fit to be analysed using the impulse response method. The main concentration however of course would be on the impulse response method as that method tells us the direction of the relationship as opposed to the granger causality approach that outlines whether the relationship is present. The results suggest that there are causal relationships exhibited between majority of the precious metals and the Islamic stock indices through the use of the Granger causality method. There are some exceptions due to other factors that can affect the relationship such as uncertainty of the length of the pandemic among others. More notably, the impulse response function develops the notion that the precious metals have exhibited safe-haven attributes in the short run during the considered Coronavirus pandemic however overall, a positive relationship was observed during the time period of the dataset.