Sıçan karaciğer ve böbrek dokularında endosulfan toksisitesinde oksidatif hasarın rolü: Histolojik ve biyokimyasal bir çalışma
- Tez No: 88237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Veteriner Hekimliği, Morphology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
44 ÖZET Sıçan karaciğer ve böbrek dokularında endosulfan toksisitesinde oksidatif hasarın rolü ; Histolojik ve biyokimyasal bir çalışma. Sıçanlarda organikklorlu bir insektisit olan endosulfanın neden olduğu hepatotoksisite ve nefrotoksisitede oksidatif hasarın rolü histolojik ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Deney grupları; kontrol (Grup I), düşük doz endosulfan (Grup II), orta doz endosulfan(Grup III) ve yüksek doz endosulfan(Grup IV) şeklinde oluşturuldu. Grup II, III ve IV'deki sıçanlara(n=18) tek doz sırasıyla 1 1 mg/kg(LD50'nin %10'u), 22 mg/kg(LD 50'nin %20'si) ve 33 mg/kg(LD50'nin %30'u) endosulfan intragastrik olarak uygulandı. Kontrol grubuna eşit hacimde serum fizyolojik uygulandı. 24 saat sonra tüm hayvanlar servikal dislokasyon yöntemiyle öldürüldü. Biyokimyasal ve histolojik çalışmalar için uygun teknikler kullanılarak karaciğer ve böbrek doku örnekleri çıkartıldı. Dokuda süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GR), katalaz (CAT) ve glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PDH) aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri tayin edldi. Histolojik çalışmalar için, doku örnekleri %10'luk nötral formalin solüsyonunda tesbit edildi ve rutin ışık mikroskopik takip yöntemleriyle parafin bloklara alındı. Parafin bloklardan elde edilen seri kesitlere Hematoksilen-Eozin ve Masson üçlü boyalan uygulandı. Işık mikroskopisi düzeyinde karaciğer ve böbrek histolojik yapılan incelendi.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The role of oxidative damage induced by endosulfan toxicity on rat liver and kidney tissues; A histological and bio chemical study. The histological and biochemical roles of oxidative damage were investigated in relation to hepatotoxicity and nephrotoxicity induced by endosulfan with organochlorine, an insecticide, in rats. The experimental groups in present study were as folllows: Control(Group I), a low dose of endosulfan(Group II), a medium dose of endosulfan(Group III) and a high dose of endosulfan(Group IV). A single dose of was administered via intragastric way to 18 rats in each treatment group at the following levels: 11 mg/kg(10% of LD50) for Group II, 22 mg/kg(20% of LD50) for Group III and 33 mg/kg(30% of LD50) for Group IV, respectively. An equal amount of physiologic saline was also given to control rats. The rats in all treatment groups were killed by cervical dislocation after 24 hours. The tissue samples of liver and kidney were taken by using appropriate techniques for biochemical and histological examination. The level of malondialdehyte(MDA) and the activities of superoxide sismutase(SOD), glutathione peroxidase(GSH-Px), glutathione reductase(GR), catalase(CAT) and glucose-6- phosphate dehydrogenase(G6PDH) were determined in tissue samples. Furthermore, tissue samples were kept in 10% neutral formaline solution and then transferred into the paraffine blocks for histological examination. Paraffine sections was stained with Haematoxylen-Eosine and Masson triplet then examined by light microscope.