Çocuklarda halotan ve sevofluran ile iki farklı yöntem kullanılarak anestezi indüksiyonunun ve derlenme özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 88236
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Child Health and Diseases
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
VLOZET Pediatrik hastalarda inhalasyon yoluyla indüksiyon artan ve yüksek konsantrasyonla başlanarak iki yöntemle yapılabilir. Bu çalışmada, halotan ve sevofluran'ın farklı iki yöntemle indüksiyon özellikleri ve bu iki ajanın anestezi idamesi ve derlenme özellikleri karşılaştırıldı. Yaşlan 1-6 arasında değişen ASA I-II grubunda 80 hasta çalışmaya alındı. Operasyon odasına alınan hastalar monitörize edilerek KAH, SAB, DAB ve SpC>2 değerleri sürekli izlendi. Anestezi indüksiyonu; %50 O2 ve %50 N2O içersinde I.grupta halotan %0.5 konsantrasyonla başlanıp %0.5 arttınlıp maksimum %3.5'a çıkılarak, Il.grupta sevofluran %1 konsantrasyonla başlanıp %1-1.5 arttırılıp maksimum %7'ye çıkılarak, Ill.grupta halotan %3.5, IV.grupta ise sevofluran %7 konsantrasyonla başlanarak sağlandı. Kirpik refleksinin kaybı indüksiyon süresi olarak kabul edildi. Damar yolu açılan olgular 0.5 mg.kg"1 atrakuryum verilerek entübe edildi. Grupların indüksiyon, indüksiyon tamamlanma ve entübasyon süreleri belirlendi. İndüksiyon sırasında gelişen komplikasyonlar saptandı ve hemodinamik parametreler kaydedildi. Operasyon bitiminde anestezik gazlar kesildi ve ekstübasyon, uyanma ve derlenme süreleri belirlendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Anova, Tukey HSD, ki-kare, Un-paired Student t, Mann- Whitney-U Paired Student t ve Wilcoxon testleri kullanıldı. İndüksiyon süresi grup III ile grup IV'de benzer bulunurken, grup H'de grup I'den kısa olarak saptandı. İndüksiyon tamamlanma ve entübasyon süreleri ile solunum yolu komplikasyonları ye hemodinamik değişiklikler açısından gruplar arasında önemli bir fark görülmedi. Grup I ve IF de idame dönemindeki hemodinamik parametreler benzer bulunurken uyanma ve derlenme sevofluran grubunda daha kısa tespit edildi. Sonuç olarak sevofluran'ın pediatrik hastalarda halotan'a iyi bir alternatif olduğu, halotan'a benzer şekilde yüksek dozla başlama tekniğinde indüksiyon süresinin kısaldığı ve minimal solunum yolu komplikasyonları ve hemodinamik değişikliklere neden olmasıyla etkili ve güvenilir bir ajan olduğu kanısına varıldı. 51
Özet (Çeviri)
VH.SUMMARY The Comparison of Characteristics of Anaesthesia Induction and Recovery Using Halothane and Sevoflurane in Children with Two Different Methods In pediatric patients, induction via inhalation can be done with two methods starting with increased and high concentration. In this study, we compared the induction characteristics of halothane and sevoflurane with two different methods and anaesthesia maintenance and recovery qualifications of these two agents. In the ASA HI group, 1-6 year-old 80 patients were included into this study. Monitorizing the patients in operation room, we observed the volues of KAH, SAB, DAB and SpC«2. Anaesthesia induction was achieved as follows: in 50% Oj and 50% NîO,in group I, starting with halothane 0.5% concentration, increasing 0.5% and reaching 3.5% maximum, in group II, starting with sevoflurane 1% concentration, increasing 1-1.5% and reaching 7% maximum, in group HI, starting with 3.5% and group IV, starting with 7% concentration. The cases in which vesselshad been opened were entubed by injecting. 0.5 0.5 mg.kg"1 atracurium. The duration of induction, induction completion and entubation were determined. The complications which developed during induction were determined and hemodynamic parameters were recorded. At the end of the operation, extubation,awakening and recovering periods were identified. In the statistical evaluation of data, Anova, Tukey HSD, ki-kare, Un-paired Student t, Mann-Whitney-U Paired Student t and Wilcoxon tests were used. As the induction period was found similar in group III and group IV, it vas determined shorter in group II than group I. We could not see an important difference between groups in induction completion and entubation periods, respiration while in group I and II, hemodynamic parameters at the period of progression were found same, awakening and recovering weredetermined shorter in sevoflurane group. As a result, it was concluded that sevoflurane was a better alternative in pediatric patients for halothane and in high-dosed starting technique in which the induction period shortened causing minimal respiratory complications and hemodynamic variations sevoflurane like halothane vas an efficient and reliable agent. 52