Yeşil Teori perspektifinde eğitim kurumlarının iklim güvenliği konusundaki aktör rolü
The actor role of educational institutions on climate security in the perspective of Green Theory
- Tez No: 882383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İklim değişikliği, sistematik ölçümlerle gözlenebilen bir hava durumu değişikliğidir. İklim uzmanlarının çoğunluğu, iklim değişikliğinin hali hazırda gerçekleştiği konusunda hemfikirdir. Bu değişikliğin insan faaliyetlerinden kaynaklanmakta olduğunu ve etkilerini azaltmak ve ilerlemesini durdurmak için harekete geçmemiz gerektiğini savunmaktadırlar. 21. yüzyılda, Dünya üzerindeki sanayileşme, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin artan etkisiyle iklim değişikliği gözlenmiştir. Özellikle Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle oluşan yeni olgular ve kavramlar, insanlığın iklim değişikliği gibi normatif bir soruna odaklanmasını arttırmıştır. Bu dönemde güvenlik algısında, insani ve iklim boyutuna doğru bir dönüşümün yaşanmasına neden olmuştur. Bu sebeplerden dolayıdır ki, Uluslararası İlişkiler (IR) alanındaki akademisyenlerin ve teorisyenlerin endişeleri artmış; makro düzeyde devletlerin ve uluslararası kuruluşların, mikro düzeyde ise ulusal nitelikli aktörlerin dikkatleri iklim değişikliği ve güvenliği olgusuna yönelmiştir. Bu noktada, Yeşil Teori'nin 'Küresel Düşün, Yerel Hareket Et' (Think Globally, Act Locally) çözüm önerisi devreye girmektedir. Bu düşünceye göre, sağlıklı sürdürülebilir bir çevre için her birey kendi çevresel olumsuz etkilerini azaltmalıdır. Bu çalışmada, iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde eğitim kurumlarının anahtar rol oynadığı ve bu kurumların çabalarının artmasıyla yerel ve ulusal düzeyde olumlu sonuçlar doğacağı savunulmaktadır. Bu bağlamda, tezin kapsamı, hedefleri, araştırma soruları ve hipotezi belirlenmiş, ayrıca Yeşil Teori'ye dayanan ve güvenlik boyutunu dönüştüren kaynaklarla desteklenen bir yol haritası çizilmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, eğitim kurumlarını iklim değişikliği konusunda ulusal düzeyde en önemli güvenlik aktörü olarak ele almak, girişimlerini araştırmak ve gelecek stratejiler için bir rehber oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a systematic alteration in weather patterns that can be observed through systematic measurements. The majority of climate experts agree that climate change is already occurring. They argue that this change is largely attributed to human activities and advocate for taking action to mitigate its effects and halt its progression. In the 21st century, climate change has been observed due to the increasing impact of industrialization, globalization, and technological advancements on Earth. Particularly, new phenomena and concepts emerging after the end of the Cold War have heightened humanity's focus on normative issues such as climate change. During this period, there has been a transformation in security perceptions, shifting towards humanitarian and climate dimensions. As a result, concerns among academics and theorists in the field of International Relations (IR) have heightened due to these reasons. At the macro level, states and international organizations, and at the micro level, national actors, have shifted their focus towards the phenomenon of climate change and security. At this juncture, Green Theory's solution proposal of 'Think Globally, Act Locally' comes into play. According to this perspective, every individual should reduce their own environmental impacts for a healthy and sustainable environment. This study argues that educational institutions play a pivotal role in combating climate change, and with increased efforts from these institutions, positive outcomes can be achieved at local and national levels. In this context, the scope, objectives, research questions, and hypothesis of the thesis have been defined, and a roadmap supported by Green Theory and resources transforming the security dimension has been outlined. Therefore, the aim of this study is to position educational institutions as the primary national security actors in addressing climate change, to investigate their initiatives, and to create a guide for future strategies.