Çelik çerçevelerin 2018 Türk Çelik Tasarım Yönetmeliğine göre genetik algoritmayla optimum tasarımı ve sonuçların SAP 2000 çözümleriyle karşılaştırılması
Optimum design of steel frames according to 2018 Turkish Steel Design code using genetic algorithm and comparison of the results with SAP 2000's solutions
- Tez No: 882418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEDAT HAYALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapısal taşıyıcı sistemlerinin optimum tasarımı yapı mühendisliğinde önemli bir konudur. Tasarımdaki amaç yeterli güvenliği sağlayan en ekonomik yapıyı oluşturmaktır. Bu çalışmada, çelik bina çerçevelerinin 2018 Türk Çelik Tasarım Yönetmeliği'nin (Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar-ÇYTHYDE 2018) yük ve tasarım koşullarıyla Genetik Algoritma yöntemi kullanarak optimum tasarımı yapılmıştır. Tasarımlarda gerekli koşulları sağlayan minimum ağırlıklı çerçevelerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle Genetik Algoritma optimizasyon yöntemini, çerçeve analizi ve Türk Çelik Tasarım Yönetmeliği koşullarıyla birleştiren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen programla farklı boyutlarda üç çerçeve örneğinin optimum tasarımı yapılarak sonuçlar aynı koşullar altında SAP 2000 programının tasarımlarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca geliştirilen yöntemin üstün ve zayıf yanları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen Genetik Algoritma yönteminin çelik çerçeve tasarım örneklerinde SAP 2000 programının tasarımlarına göre hem ekonomik hem de güvenli çerçeveler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimum design of structural skeletal systems is an important subject in structural engineering. The aim of the designs is to form the most economical structures that provide sufficient safety. In this study, the optimum design of steel building frames was performed using the Genetic Algorithm method with the load and design conditions of the 2018 Turkish Steel Design Code (Fundamentals About Design, Calculation and Construction of Steel Structures ÇYTHYDE 2018). Obtaining the minimum weight frames which satisfy the required conditions has been aimed. First of all, a computer program which combines Genetic Algorithm optimization method with frame analysis and specifications of the Turkish Steel Design Code has been developed. Optimum designs of three frames of different dimensions have been done with the developed program and the results were compared with the design results of the SAP 2000 program under the same conditions. Moreover, the advantages and disadvantages of the developed method were evaluated. As a result, more economical as well as safe frames were obtained in the steel frame design examples of the developed Genetic Algorithm method when compared to the designs of SAP 2000 program.