Seçici lazer ergitme yöntemi ile üretilen hastelloy x süper alaşımında tarama hızının mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of scanning speed on microstructure and mechanical properties of hastelloy x super alloy produced by selective laser melting
- Tez No: 882454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN BASİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde gelişen teknolojinin gerekliliği ve insan oğlunun araştırma geliştirme arzularından kaynaklı uzay, havacılık, Petrokimya gibi alanlarda birçok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmeler ve araştırmalarda yüksek sıcaklıklarda dahi mukavemetini koruyabilen ve yeterli mekanik özellikleri sergileyebilen malzemeler önem taşımaktadır. Hastelloy X malzemesi bu istekleri karşılayabilen Nikel esaslı bir süper alaşım olarak çalışmalarda yerini almıştır. Bununla birlikte hızlı prototipleme yapabilmek, karmaşık geometrili parçaları geleneksel üretim yöntemlerine göre daha az maliyet ile üretebilmek adına seçici lazer ergitme (SLM) yöntemi sıklıkla çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Yaptığımız bu çalışmada ise SLM yöntemi ile üretilen Hastelloy X malzemesinin mekanik özellikleri araştırılmaktadır. SLM parametrelerinden lazert gücü (P) 240 W, Lazer arası mesafe (d) 0.6 mm ve tarama yönü X sabit kalırken Tarama hızı (V) 800 mm/s, 1000 mm/s, 1200 mm/s ve 1400 mm/s olarak değişiklik göstermektedir. SLM yönteminde değişken parametre olarak seçilen tarama hızının Hastelloy X malzemesinin mikroyapı, sertlik, aşınma, yoğunluk ve korozyan özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan testler ve incelemer neticesinde lazert gücü (P) 240 W, Lazer arası mesafe (d) 0.6 mm ve tarama yönü X sabit parametrelerinde 1200 ve 1400 mm/s tarama hızlarının umut verici sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, there have been notable advancements in a number of fields, including space exploration, aviation, and petrochemistry. These developments have been driven by the need to advance technology and meet the research and development aspirations of humankind. In this context, materials that can retain their strength even at elevated temperatures and exhibit adequate mechanical properties have emerged as a key focus. Hastelloy X, a nickel-based superalloy, has emerged as a prominent contender in this field, demonstrating its ability to meet these demanding requirements. Furthermore, the selective laser melting (SLM) method has been employed frequently in studies with the objective of rapid prototyping and the production of parts with complex geometry at a lower cost than traditional production methods. In this study, the mechanical properties of Hastelloy X material produced by SLM method are investigated. While laser power (P) 240 W, laser distance (d) 0.6 mm and scanning direction X remain constant, scanning speed (V) varies as 800 mm/s, 1000 mm/s, 1200 mm/s and 1400 mm/s. The effects of scanning speed selected as a variable parameter in the SLM method on the microstructure, hardness, wear, density and corrosive properties of Hastelloy X material were investigated. The results of the tests and examinations indicated that scanning speeds of 1200 and 1400 mm/s, with laser power (P) 240 W, laser distance (d) 0.6 mm and a fixed scanning direction in the X-axis, yielded promising outcomes.