Temel histolojik dokuların dijital teknikler kullanılarak görselleştirilmesi
Visualization of basic histological tissues using digital techniques
- Tez No: 882462
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez, temel histolojik dokuların dijital teknikler kullanılarak görselleştirilmesini temel almaktadır. Araştırma kapsamında histolojik dokular, fiksasyon, dehidrasyon, bloklama, kesit alma, boyama, kapama ve mikroskop incelemesi teknikleri kullanılarak oluşturulmuştur. Doku ölçümleri genelden özele gidilerek farklı mikron düzeylerinde yapılmıştır. Bu dokuların fotomikrografları elde edildikten sonra işaretlemeleri yapılarak dijital teknikler yardımıyla dokuların illüstrasyon diyagramları oluşturulmuştur. Dört temel doku detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı, histolojik dokuların morfolojik yapısının görselleştirilerek bilimsel bir temel oluşturmayı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, fotomikrograflar ve illüstrasyon diyagramları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında gözlemsel bir araştırma yöntemi ve deneysel olmayan bir araştırma deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda mikrograflar ve diyagramlar, histolojik mikrograf analizi, diyagram analizi ve karşılaştırmalı analiz olarak incelenmiştir. Histolojik mikrograf analizi ile doku yapıları detaylı olarak incelenmiş ve hücresel düzenlemeler belirginleştirilmiştir. Diyagram Analizi ile mikrografların karmaşık yapıları basitleştirilmiş ve hücresel bileşenlerin daha anlaşılır hale getirilmesi sağlanmıştır. Karşılaştırmalı Analiz ise mikrograflar ve diyagramların birlikte değerlendirilmesini sağlayarak doku yapılarının daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. Araştırma sonuçları, dijital tekniklerin kullanımının histolojik dokuların analizinde önemli avantajlar sağlayabileceğini göstermektedir. Dijital görselleştirme tekniklerinin hem eğitim hem de araştırma alanlarında önemli bir referans kaynağı olabileceği görülmüştür. Ancak, dijital tekniklerin kullanımı sırasında görüntü kalitesi ve dokuların hazırlanması sürecindeki varyasyonların dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır. Gelecek çalışmalarda, dijital tekniklerin ve varyasyonlarının daha da geliştirilerek temel histoloji alanında yaygın bir şekilde kullanılmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, histolojik dokuların dijital tekniklerle görselleştirilmesinin histoloji eğitimi ve araştırmalarına katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the visualization of basic histological tissues using digital techniques. The study involved the preparation of histological tissues through fixation, dehydration, embedding, sectioning, staining, mounting, and microscopic examination. Tissue measurements were conducted at various micron levels, proceeding from general to specific. After obtaining photomicrographs of these tissues, annotations were made, and tissue illustration diagrams were created using digital techniques. The four basic tissue types were examined in detail. The aim of this study is to provide a scientific foundation by visualizing the morphological structure of histological tissues. To achieve this, photomicrographs and illustration diagrams were comparatively analyzed. The research utilized an observational research method and a non-experimental research design. Within this framework, micrographs and diagrams were analyzed through histological micrograph analysis, diagram analysis, and comparative analysis. Histological micrograph analysis detailed the tissue structures and highlighted cellular arrangements. Diagram analysis simplified the complex structures of the micrographs, making cellular components more understandable. Comparative analysis evaluated the micrographs and diagrams together, providing a comprehensive understanding of tissue structures. The research findings indicate that the use of digital techniques offers significant advantages in the analysis of histological tissues. It was found that digital visualization techniques can serve as important reference sources in both educational and research contexts. However, it was emphasized that image quality and variations in tissue preparation processes must be considered when using digital techniques. Future studies are recommended to further develop digital techniques and their variations for widespread use in basic histology. This study demonstrates that the utilisation of digital techniques for the visualisation of histological tissues can facilitate the advancement of histology education and research.