Kopya şüphesinin demografik değişkenler ve akademik başarı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of cheating suspicion with demographic variables and academic achievement
- Tez No: 882467
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada kopya belirleme yöntemleri olarak kullanılan; yanlıştan doğruya silme sayısı, lz* birey uyum istatistiği ve KL uzaklığı indeksinin, cinsiyet, okul türü, kurum tipi ve yaşanılan bölge değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca belirlenen kesme puanına göre, her bir kopya belirleme indeksi için kopya şüphelisi olan bireyler tespit edilmiş ve bireylerin matematik dersi başarısının kopya şüphesi ve demografik özelliklerin etkileşimlerine bağlı olarak gruplar arasında farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu amaçlarla Niğde ili genelinde 9.sınıf düzeyinde öğrenim gören 4991 öğrencinin Matematik dersi ortak sınavındaki yanıt formları incelenmiş ve her öğrenci için; yanlıştan doğruya silme sayısı, lz* birey uyum istatistiği ve KL uzaklığı indeksi hesaplanmıştır. Daha sonra belirlenen kesme puanına göre, her bir kopya belirleme indeksi için kopya şüphelisi olan öğrenciler tespit edilmiştir. Birden fazla indekse göre; kopya şüphelisi olan erkek öğrencilerin oranı kızlara göre, özel okul öğrencilerinin oranı devlet okulundakilere göre ve kırsalda yaşayan öğrencilerin oranı kentte yaşayanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Hesaplanan kopya belirleme indekslerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelendiğinde bu değerlerin cinsiyete, kurum tipine ve yaşanılan bölgeye göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, kurulan beş farklı model ile bireylerin matematik dersi başarısının gruplar arasında farklılık gösterip göstermediği AMTM kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kopya şüphelisi olmayan öğrencilerin yüksek puan alma olasılığının kopya şüphelisi olan öğrencilere göre daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine whether the number of incorrect to correct erasures, lz* person fit and KL distance index, which were used as cheating detection methods, differed according to the variables of gender, school type, institution type and region of residence. In addition, according to the determined cut-off score, individuals suspected of cheating were identified for each cheating detection index, and it was examined whether individuals' achievement in mathematics courses differed between groups depending on the interactions of suspected cheating and demographic characteristics. For these purposes, the answer forms of 4991 9th grade students in Niğde province were examined and the number of erasures from incorrect to correct, lz* person fit and KL distance index were calculated for each student. Then, according to the cut-off score, students suspected of cheating were identified for each cheating detection index. According to more than one index, the proportion of male students suspected of cheating was higher than that of female students, the proportion of private school students was higher than that of public school students, and the proportion of rural students was higher than that of urban students. It was concluded that the calculated cheating indices differed according to gender, institution type and region of residence. Finally, five different models were used to examine whether individuals' achievement in mathematics differed between groups using AMTM. According to the results, students who were not suspected of cheating were more likely to get high scores than students who were suspected of cheating.