Ameliyathane hemşirelerinin ekip çalışmasına ilişkin tutumları ve ekip çalışmasını etkileyen faktörler
Attitudes towards team collaboration and factors influencing teamwork in operating room nursing
  1. Tez No: 882466
  2. Yazar: SİBEL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da bir üniversite hastanesi ameliyathanelerinde çalışan 108 hemşirenin ekip çalışması tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Dahil edilme kriterlerine uyan toplamda 97 sayıda ameliyathane hemşiresi araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri Ağustos-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”ve“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği”(EÇTÖ) kullanılmıştır. Bulguların analizinde SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin EÇTÖ toplam puan ortalamasının 112,66±16,31 olduğu, EÇTÖ alt boyutunun en yüksek“Liderlik”en düşük“Karşılıklı Destek”olduğu tespit edilmiştir. Ekip çalışması ve alt boyutları ile sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma şekillerinin ekip çalışması tutumlarını etkilemediği belirlenmiştir (p>0,05). Ekip çalışması ile ilgili eğitim alan hemşirelerin liderlik (p˂0,01), karşılıklı destek ve durum izlemi alt boyutlarından aldıkları puanların ekip çalışması eğitimi almayan meslektaşlarından anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p˂0,05). Ekibine güvenen hemşirelerin ise ekip yapısı, liderlik, durum izlemi ve karşılıklı destek alt boyutlarından aldıkları toplam puanlar ile ölçek puanları, ekibine güvenmeyenlere kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p˂0,05). Hemşirelerin ekip çalışmasına yönelik hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi ve bu eğitim ile iş birliği, koordinasyon, karar verme, problem çözme becerilerini geliştirmeyi amaçlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a cross-sectional, descriptive design to determine the teamwork attitudes and affecting factors of 108 nurses working in the operating rooms of a university hospital in Istanbul. A total of 97 operating room nurses who met the inclusion criteria were included in the study. Research data was collected between August and December 2023.“Personal Information Form”and“Teamwork Attitudes Scale”(TAS) were used in the data collection process. SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used in the analysis of the findings. In the study, it was determined that the nurses' total mean score of ECTS was 112.66±16.31, and the highest ECAS sub-dimension was“Leadership”and the lowest was“Mutual Support”. As a result of examining the relationship between teamwork and its sub-dimensions and socio-demographic characteristics; It was determined that gender, age, marital status, educational status, and working styles did not affect teamwork attitudes (p>0.05). It was found that the scores of nurses who received training on teamwork in the leadership (p˂0.01), mutual support and situation monitoring sub-dimensions were significantly higher than their colleagues who did not receive teamwork training (p˂0.05). The total scores and scale scores of nurses who trust their team in the sub-dimensions of team structure, leadership, situation monitoring and mutual support were found to be higher than those who did not trust their team (p˂0.05). It is recommended to organize in-service training for nurses on teamwork and aim to improve their cooperation, coordination, decision-making and problem-solving skills.