Yere bağlılık, kent kimliği ve gündelik hayat kavramlarının mekan üzerinden irdelenmesi: İsrailevleri örneği
Analysing the concepts of place attachment, urban identity and daily life through space: The case of Israilevleri
  1. Tez No: 882488
  2. Yazar: TUĞÇE KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, mekân tasarımı ile sosyal etkileşim ve bireyin duygusal bağlılık düzeyi arasındaki karmaşık ilişkileri anlamayı amaçlamaktadır. Bu sebeple, mekanın kullanıcıları üzerindeki etkilerini anlamak için yere bağlılık, kent kimliği ve gündelik hayat pratikleri kavramlarını bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Mekân sakinlerinin günlük yaşantılarının, mekanla kurdukları bağlılığı ve kent kimliğini nasıl etkilediğini anlamak, mekan tasarımında kullanıcı odaklı çözümler geliştirmek adına önemli bir adım olacaktır. Demografik faktörlerin, özellikle yaş ve cinsiyet gibi değişkenlerin, bu ilişkilerde ne şekilde rol oynadığını anlamak da araştırmanın kapsamına dahil edilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, yere bağlılık, kent kimliği ve gündelik hayat kavramlarının teorik çerçevesi ele alınmış ve bu kavramların mekânla olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemi açıklanmış; karma yöntem araştırması ve bu yöntemin seçilme sebepleri detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, nitel ve nicel bulgular sunulmuştur. Nitel bulgular söylem analizi ile, nicel bulgular ise SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, mekân tasarımında kullanıcıların duygusal ve kültürel deneyimlerinin göz önünde bulundurulmasının, gelecekteki konut projeleri ve mekân tasarımlarında daha anlamlı, kullanıcı odaklı ve bağlamsal olarak kapsamlı çözümler geliştirilmesine katkı sağlayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the complex relationships between place design, social interaction and an individual's level of emotional attachment. Therefore, it aims to bring together the concepts of place attachment, urban identity and daily life practices to understand the effects of place on its users. Understanding how the daily lives of the inhabitants of the place affect their attachment to the place and urban identity will be an important step in developing user-oriented solutions in place design. Understanding how demographic factors, especially variables such as age and gender, play a role in these relationships is also included in the scope of the research. The study consists of three main parts: In the first part, the theoretical framework of the concepts of place attachment, urban identity and daily life is discussed and the relationship between these concepts and space is analysed. In the second part, the methodology of the study is explained; mixed method research and the reasons for choosing this method are detailed. In the third section, qualitative and quantitative findings are presented. Qualitative findings were analysed using discourse analysis and quantitative findings were analysed using SPSS software. The results of the research show that considering the emotional and cultural experiences of users in space design will contribute to the development of more meaningful, user-oriented and contextually comprehensive solutions in future housing projects and space designs.