Sıçanlarda kalça eklemi çevresi tendon-kemik iyileşmesinde mikrokırıkuygulaması ve bursal dokunun korunmasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of microfracture application and bursaltissue preservation on tendon-bone healing around the hip joint in rats
- Tez No: 882498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMAÇ: Tendon-kemik iyileşmesi ortopedik cerrahiler içerisinde birincil ve ikincil hedef olarak sıkça yer almaktadır. Ön çapraz bağ rekonstruksiyonu gibi operasyonlarda birincil amaç iken kalça eklemi protez cerrahisinde ana hedeflerden olan stabilizasyona katkı sağlayan ikincil amaçlardandır. Mikro-kırık uygulaması ve bursal dokunun korunması çeşitli bölgelerde daha önce çalışılmış ve tendon-kemik iyileşmesine katkıları görülmüştür. Çalışmamız literatürde ortopedi pratiğinin büyük bir kısmını oluşturan kalça eklemi cerrahilerinde daha önce çalışılmamış olan tendon-kemik iyileşmesine mikrokırık uygulaması ve bursal doku korunmasının etkilerini tespit etmeyi amaçlamıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 01.04.2024 ile 01.05.2024 tarihleri arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi deney hayvanları araştırma merkezi laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür incelemesi ve güç analizine uygun olacak şekilde 28 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan ile çalışma tamamlanmıştır. Denekler 7'şerliden 4 gruba ayrıldı. Trokanterik bursal dokunun korunup mikrokırık uygulanan ve uygulanmayan ve bursal dokunun eksize edilip mikrokırık uygulanan ve uygulanmayan toplam dört farklı grup oluşturuldu. İşlem sonrası biceps coxa tendonu tendon güdüğüne dikildi. İşlem her iki kalçaya aynı şekilde uygulandı. 3 haftalık bakımın ardından hayvanlar sakrifiye edildi. Bir taraftaki materyal histopatolojik inceleme için ayrılırken diğer taraftaki materyal biyomekanik inceleme için ayrıldı. Histopatolojik değerlendirme için Modifiye Bonar skorlaması kullanıldı. Biyomekanik incelemede preparatların maksimum yüklenmede failure ve stiffnes değerleri tespit edildi ve kıyaslandı. BULGULAR: Hazırlanan preparatlara histolog tarafından yapılan histopatolojik incelemede mikrokırık yapılan deneklerin iyileşme kriterlerinin, mikrokırık yapılmayan tüm gruplardan üstün olduğu görüldü. Mikrokırık yapılmayıp bursal dokunun korunduğu grubun ise bursal dokunun eksize edildiği gruba üstün olmadığı görüldü. Mikrokırık uygulanıp bursal dokunun korunduğu grubun, bursal dokunun eksize edildiği gruba üstünlüğü tespit edilemedi. Yapılan biyomekanik incelemede ise mikrokırık yapılıp bursal dokunun korunduğu grubun mikrokırık yapılıp bursal dokunun eksize edildiği gruba göre dayanıklılık testlerinde anlamlı olarak üstün olduğu ve ortalama en iyi skorlara sahip grup olduğu görüldü. İzole bursal dokunun korunduğu grubun ise eksize edildiği gruba kıyasla üstünlüğü tespit edilemedi. SONUÇ: Çalışmamızda yapılan biyomekanik incelemede mikrokırık uygulanan ve bursal dokunun korunduğu grubun en üstün grup olduğu tespit edilmiştir. Histolojik incelemelerde ise iyileşmede üstünlüğü tespit edilememiştir. Anahtar kelimeler; Tendon iyileşmesi, mikrokırık, kalça eklemi stabilitesi
Özet (Çeviri)
AIM: Tendon-bone healing is frequently included as a primary and secondary goal in orthopedic surgeries. It is the primary goal in operations such as anterior cruciate ligament reconstruction. However, it is a secondary goal that contributes to the stabilization, which is one of the main goals in hip joint prosthesis surgery. Microfracture and bursal tissue preservation have been previously studied in various parts of the body and their contributions to tendon-bone healing have been seen. Our study aimed to determine the effects of microfracture and bursal tissue preservation on tendon-bone healing, which has not been studied before in hip joint surgeries, which constitute a large part of orthopedic practice in the literature. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted between 01.04.2024 and 01.05.2024 in Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University Laboratory Animal Research Center Laboratory. The study was completed with 28 Sprague-Dawley rats in accordance with the literature review and power analysis. 32 subjects were divided into 4 groups. The hip joint was reached with a posterior approach. The obturator internus and gemellus muscles (biceps coxa) were cut from their attachment to the femur. A total of four different groups were created; those in which the trochanteric bursal tissue was preserved and microfracture was applied and those in which it was not applied, and those in which the bursal tissue was excised and microfracture was applied and those in which it was not applied. After the procedure, the biceps coxa tendon was sutured to the tendon stump. The procedure was applied to both hips in the same way. After 3 weeks of care, the animals were sacrificed and the pelvis and femur were removed en bloc. The muscles outside the study area were excised. While the material on one side was separated for histopathological examination, the material on the other side was separated for biomechanical examination. Modified Bonar scoring was used for histopathological evaluation. In the biomechanical examination, the maximum load to failure and stiffness values of the preparations were determined. The results of the examinations were compared statistically.