Diabetik maküla ödeminde arka vitreus dekolmanının rolü
The role of the posterior vitreous detachment in diabetic macular edema
- Tez No: 882499
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Bu çalışmada diyabetik retinopatisi olan olgularda total arka vitreus dekolmanı (PVD) varlığının maküla ödemi oluşumu üzerine olan etkisini diğer risk faktörleriyle birlikte değerlendirmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem: Diyabetik retinopatili 103 hastanın 166 gözü prospektif olarak çalışma kapsamına alındı. Maküla ödemi olan 58 hastanın 96 gözü (grup 1) ve maküla ödemi olmayan 45 hastanın 70 gözü (grup2) PVD varlığı ve diğer risk faktörleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş ortalamaları 1.grupta 61,8 ±5,5, 2.grupta 63,6 ± 7,2 idi (p>0,05). İki grupta kadın/erkek oranı ve diyabet süreleri açısından anlamlı fark yoktu. Maküla ödemi olan 96 gözün 11'inde (%11,45), maküla ödemi olmayan 70 gözün 8'inde (%11,42) PVD bulundu. Her iki grupta PVD oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (χ2=0,9953, p>0,05). İki grupta proliferatif diyabetik retinopati oranları, hipertansiyon ve proteinüri varlığı, açlık kan şekeri, üre, kreatinin ve HbA1c oranları karşılaştırıldı. İki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to evaluate the effect of the presence of total posterior vitreous detachment (PVD) on the formation of macular edema in patients with diabetic retinopathy together with other risk factors. Material and Method: 166 eyes of 103 patients with diabetic retinopathy were prospectively included in the study. 96 eyes of 58 patients with macular edema (group 1) and 70 eyes of 45 patients without macular edema (group 2) were compared in terms of the presence of PVD and other risk factors. Results: The mean age was 61.8 ± 5.5 in the first group and 63.6 ± 7.2 in the second group (p> 0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of female / male ratio and duration of diabetes. PVD was found in 11 (11.45%) of 96 eyes with macular edema and 8 (11.42%) of 70 eyes without macular edema. There was no statistically significant difference in terms of PVD rates in both groups (χ2 = 0.9953, p> 0.05). Proliferative diabetic retinopathy rates, presence of hypertension and proteinuria, fasting blood glucose, urea, creatinine and HbA1c rates were compared in the two groups.