Native and non-native rater approaches to writing evaluation in preparatory classes
Hazırlık öğrencilerinin yazma becerilerinin ana dili İngilizce olan ve olmayan okuyucuların yaklaşımlarına göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 882522
  2. Yazar: ECE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İkinci dil öğreniminde performans değerlendirmesi, ESL/EFL topluluklarında her zaman bir tartışma konusu olmuştur çünkü öznel bir doğaya sahiptir. Özellikle yazma değerlendirmesi, dil öğreniminde ve değerlendirmesinde önemli bir unsurdur. Yazma değerlendirmesinde güvenilirliği artırmak için çeşitli yöntemler araştırılmış olsa da, anadili İngilizce olan ve olmayan değerlendiricilerin yaklaşımları geniş çapta incelenmemiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin hazırlık sınıfında anadili İngilizce olan ve olmayan değerlendiricilerin yazma değerlendirmesine yönelik yaklaşımları arasındaki farkları araştırmaktadır. Değerlendiriciler tutarlılık, katılık ve karar verme davranışları açısından gözlemlenmiş olup, ilk iki konuda önemli bir fark bulunmamıştır. Ancak, karar verme davranışları açısından, anadili İngilizce olmayan değerlendiricilerin daha çok organizasyon ve dilin doğru kullanımı ile ilgilendiği, anadili İngilizce olanların ise içeriğe odaklandığı görülmüştür. Sonuçlar, anadili İngilizce olan ve olmayan değerlendiricilerin yazma değerlendirmesine yaklaşımlarında genel olarak önemli bir fark olmadığını göstermektedir. Her iki grup da benzer unsurları dikkate almakta ve benzer adımları izlemektedirler. Başlıca farklar ise anadili İngilizce olmayan değerlendiricilerin eleştirel bakış açıları, anadilin değerlendirme konusunda sağladığı avantajlar veya dezavantajlar konularında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Performance assessment in second language learning has always been problematic in ESL/EFL communities due to its subjective nature. Writing assessment, in particular, is a crucial element in language learning and its assessment. While various methods to enhance reliability in writing assessment have been studied, the approaches of native and non-native raters have not been extensively researched. This study investigates the differences between native and non-native speaker raters' approaches to writing assessment in a state university preparatory class in Turkey. The raters were observed for consistency, severity, and decision-making behaviors, with the first two showing no significant differences. However, regarding decision-making behavior, NNS raters were found to focus more on organization and use of language, while NS raters emphasized content. The results indicate that native and non-native raters generally do not differ considerably in their approach to writing assessment. They consider similar elements and follow similar steps, with the main differences being NNS raters' critical perspectives, the advantages and disadvantages of being an NS/NNS rater, and the high standards of ELT education in Turkey.