The use of prepositional phrase bundles in Turkish student essays: A regular expression analysis
Türk öğrenci yazılarında edat öbeklerinin kullanımı: Bir düzenli ifade analizi
  1. Tez No: 806103
  2. Yazar: ÖMER FARUK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geçmiş çalışmalarda anadili İngilizce olan öğrencilerin yabancı dili ingilizce olan öğrencilere kıyasla sözcük öbeklerini daha sık ve daha çeşitli şekillerde kullandığı belirtildi. Fakat, yakın zamanda öğrencilerin yapısal olarak hatalı sözcük öbeği yazım girişimlerinin çekirdek analizi (core expression) kullanılarak tespiti ve bu bulunan sonuçların toplam sözcük öbeği listesine eklenmesi frekans analizlerinin bulgularını daha güvenilir yapacağı savunulmuştur. Türk literatüründe sözcük öbekleri, özellikle edat grubu sözcük öbekleri bu şekilde bir detaylı analizle incelenmemiştir. Literatürdeki bu boşluk üzerine, bu tez Türk üniversite öğrencilerinin yazdığı skorlaması yapılmış fikir denemelerinden oluşan bir öğrenci derlemi (n = 687) kullanarak dört kelimelik edat bazlı sözcük öbeklerini inceledi. Çekirdek analizine (core expression) ek olarak içerisinde iki edat barındıran edat öbekleri düzenli ifade (regular expression) kodları ile tespit edildi. Bu çalışma (a) anadili İngilizce olan öğrenciler (LOCNESS) ile yabancı dili İngilizce olan Türk öğrencilerin (TELC) sözcük öbeklerini karşılaştırmayı, (b) hatalı sözcük öbeği yazımlarını tespit etmeyi, ve (c) dört kelimelik edat öbeklerinin yazma performansına olan etkisini ölçmeyi amaçlıyor. Sonuçlar anadili İngilizce öğrencilere kıyasla yabancı dili İngilizce olan Türk öğrencilerin daha fazla sözcük öbeği kullandığını gösterdi, fakat bu kullanımları daha az çeşitlilik içeriyor. Bir sonraki analiz aşamasında Türk öğrencilerin kimi edat öbeklerini fazlaca kullandıkları kimi öbekleri ise yeterinden az kullandığı gözlemlendi. Düzenli ifade analizine göre Türk öğrenciler sözcük öbeklerini genellikle doğru kullanıyor ve en çok sıklıkla kullandıkları sözcük öbeklerinde hata yapıyor. Son olarak regresyon analizi dört kelimelik edat öbeklerinin düşük puanlı öğrencilerin yazma skorlarını tahmin edebileceğini gösterdi. Bu bulgular deyişbilime, sözcük öbeklerinin eğitimine ve ders kitabı düzenlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Previous studies showed that L1 English students use a larger quantity and a wider variety of lexical bundles than L2 English non-native students. However, recently it has been argued that accounting for attempted bundles identified by core expression analysis can provide a more reliable overview of total frequency counts. Such analysis on preposition phrase-based bundles remains a research gap in the Turkish context. Considering the research gap, this thesis investigates 4-word preposition phrase-based lexical bundles in a learner corpus of human-rated L2 English opinion essays (n = 687) by Turkish university students. As an extension to the core expression approach, this study uses a set of regular expression codes to identify bundles with two prepositions. The present study aims (a) to compare lexical bundle productions of English native (LOCNESS) and Turkish non-native writers (TELC), (b) to identify erroneous and attempted uses of bundles, and (c) to examine the relationship of 4-word preposition-based lexical bundle use to writing performance. It was found that TELC contained a larger number of bundles, but the use of bundles was less varied than LOCNESS. Statistical analyses revealed a pattern of overuse and underuse of target bundles. Turkish students exhibited a high level of accuracy in the use of bundles and most errors were related to the bundles they most frequently use. Lastly, regression analysis revealed that preposition phrase-based bundle frequency could predict writing scores of low-scored essays. These findings have several implications for future L2 phraseology research, instruction of lexical bundles, and coursebook design.