Yüzme egzersizinin eklem hareket açıları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of swimming exercise on joint motion angles
- Tez No: 882523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüzme egzersizinin eklem hareket açıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma modeli olarak tek gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırmamıza Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi kurslarına kayıt olan daha önce yüzme eğitimi almamış, velilerinden bilgilendirilmiş gönüllü veli olur formu (BGOF) alınan 7-9 yaş aralığındaki 20 kız öğrenci seçilmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılanların boy, kilo ve beden kütle indeksleri ölçüldü. Eklem hareket açıları, fotoğraf görüntüleme yöntemi ile imageJ programına aktarılarak veriler oluşturuldu. Grubun egzersiz öncesi ve sonrası ölçümleri alınarak elde edilen verilerin tüm istatistiksel analizleri IBM SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi. Elde edilen bulgular incelendiğinde grubun egzersiz öncesi ve sonrası değerler arasında üst ekstremite verilerinden SEF, SEE, SLEF, SLEE, LF, SF, SE, SOF, SOE, SLOF, SLOE, SOADD, SOABD, SLOADD ve SLOABD' nin (p0,05) olduğundan dolayı anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tüm bu istatiksel sonuçlar göz önüne alındığında yüzme egzersizlerinin eklem hareket açıları üzerinde önemli düzeyde pozitif bir etkiye sebep olduğu görülmüştür. Bu verilerin sonuçlarından yola çıktığımızda eklem hareket kısıtlığı yaşayan bireylerde veya eklem hareket açısının biyomekaniksel açıdan tekniklerin uygulamasında önemli olduğu branşlar içerisinde yüzme egzersizlerine antrenman programı içerisinde daha fazla yer verilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu etkilerin daha kapsamlı bir şekilde ortaya koyulabilmesi açısından çalışmanın farklı yaş gruplarında ve daha geniş örnek evrenle çalışılmasının literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Anahtar Kavramlar: Yüzme, Eklem Hareket Açısı, Image J Bilim Kodu:130101
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of swimming exercise on joint motion angles. Single-group pretest-posttest design was used as the research model of the study. For our research, 20 female students between the ages of 7 and 9, who had not received any swimming training before and who had received informed voluntary parent consent form (BGOF) from their parents, who were enrolled in Çorum Municipality Buhara Cultural Center courses, were selected and included in the study. Height, weight and body mass indexes of the study participants were measured. Data were created by transferring joint motion angles to the imageJ program using the photo imaging method. All statistical analyzes of the data obtained by taking the group's pre- and post-exercise measurements were analyzed using the IBM SPSS 22.0 statistical package program. When the findings obtained were examined, the upper extremity data SEF, SEE, SLEF, SLEE, LF, SF, SE, SOF, SOE, SLOF, SLOE, SOADD, SOABA, SLOADD and SLOABA were significantly different between the pre- and post-exercise values of the group (p0.05). Considering all these statistical results, it has been seen that swimming exercises have a significant positive effect on joint movement angles. Based on the results of these data, we think that swimming exercises should be included more in the training program for individuals with joint movement restrictions or in branches where the angle of joint movement is important in the application of biomechanical techniques. We think that conducting the study in different age groups and with a larger sample population will contribute to the literature in order to reveal these effects more comprehensively. Key Terms: Swimming, Joint Range of Movement, Image J Science Code: 130101