Parçacık sürü algoritması ile 3-üncü mertebeden transfer fonksiyon tepkisi eniyilemesi
Third order transfer function response optimization with particle swarm algorithm
- Tez No: 882584
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, PSO'nun üçüncü mertebeden transfer fonksiyon tepkisinin iyileştirilmesi için kullanılması araştırılmıştır. Daha spesifik olarak, basamak giriş altındaki üçüncü mertebeden transfer fonksiyonun maksimum aşma tepki değerini iyileştiren en iyi kontrol değerinin bulunmasında PSO algoritması kullanılmıştır. Ayrıca, PSO'nun performansını etkileyen faktörler incelenmiştir. Tezde yapılan çalışmalar sonucunda, PSO'nun üçüncü mertebden transfer fonksiyon tepkisini iyileştirmek için etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bu tezde, PSO'nun üçüncü mertebeden transfer fonksiyon tepkisinin iyileştirilmesi için kullanılması araştırılmıştır. Daha spesifik olarak, basamak giriş altındaki üçüncü mertebeden transfer fonksiyonun maksimum aşma tepki değerini iyileştiren en iyi kontrol değerinin bulunmasında PSO algoritması kullanılmıştır. Ayrıca, PSO'nun performansını etkileyen faktörler incelenmiştir. Tezde yapılan çalışmalar sonucunda, PSO'nun üçüncü mertebden transfer fonksiyon tepkisini iyileştirmek için etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bu tez, PSO'yu üçüncü mertebeden transfer fonksiyonları kullanan uygulamacılar için faydalı olacağı düşünülmektedir. PSO bir çok uygulama için bir alternatiftir. Anahtar Kelimeler; Sistem, Algoritma, PSO, Transfer Fonksiyon, Maksimum aşma
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of PSO for the improvement of the 3rd order transfer function response is investigated. More specifically, the PSO algorithm is used to find the best control value that improves the maximum overshoot response of the 3rd order transfer function under step input. Furthermore, the factors affecting the performance of PSO are investigated. As a result of the studies carried out in this thesis, PSO is shown to be an effective method to improve the 3rd order transfer function response. The factors affecting the performance of PSO include the choice of objective function, number of particles, number of iterations and learning coefficients. Increasing the number of particles improves the performance of PSO. However, if the number of particles is too large, it can negatively affect the performance of PSO. Increasing the number of iterations also improves the performance of PSO. Similarly, if the number of iterations is too large, it can negatively affect the performance of PSO. Learning coefficients affect the speed and accuracy of PSO. Choosing the learning coefficients appropriately helps to improve the performance of PSO. This thesis will be useful for practitioners using PSO with 3rd order transfer functions. PSO is an alternative for many applications. Keywords; System, Algoritma, PSO, Transfer Function, Overshoot