Yabancı dil eğitiminde artırılmış gerçeklik uygulamaları: Nitel bir çalışma
Augmented reality applications in foreign language education: A qualitative study
- Tez No: 882585
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde insanlar teknolojiyle harmanlanmış bir dünya içerisinde yaşamaktadır. Bu nedenle teknoloji birçok alanda ilgi odağı haline gelmiştir. Teknoloji kullanımının revaçta olduğu alanlardan bir tanesini de eğitim oluşturmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte eğitim alanında çok çeşitli öğretim yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Öğretim yöntemleri bakımından yenilik sunan eğitimde kullanılan teknolojilerden bir tanesi de“Artırılmış Gerçeklik (AG)”teknolojisidir. Artırılmış gerçeklik öğrencilerin derslerde tecrübe etmelerinin imkânsız olduğu konuları ya da anlaşılması zor kavramları öğrenmelerini sağlayan yararlı bir araç olmasının yanında farklı öğretim yöntemlerinin kullanılmasına imkân tanıyan bir araçtır. Bu nedenle de eğitim alanında özellikle de yabancı dil eğitimde çokça kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacını yabancı dil eğitiminde AG kullanımının alan yazındaki mevcut durumunu detaylı bir şekilde sunmak oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda AG kullanılan çalışmaların genel çerçevelerinin çizilmesi, çalışmalarda başvurulan yöntemlerinin ve çalışma sonunda elde edilen ürünlerin belirlenmesi için doküman analizine başvurulmuştur. Bu bakımdan çalışma doğrultusunda Google Scholar (Google Akademik) veri tabanı ve ERIC indeksinde Şubat 2012- Ekim 2022 tarihleri arasındaki dergilerde yayınlanmış 81 Artırılmış Gerçeklik çalışması incelenmiştir. Bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Artırılmış Gerçeklik'in eğitimde kullanımları bağlamında üretilen çalışmalardan birbirleriyle bağlantılı sonuçlara ulaşabilmek için en uygun yöntemin içerik analizi olduğunda karar kılınmıştır. Ek olarak çalışmada doküman incelemesi aşamaları takip edilmiştir. Çalışma sonucunda AG teknolojisinin yabancı dil eğitiminde çeşitli değişkenlere olan etkilerini inceleyen çalışmaların özellikle son yıllarda artış gösterdiğine ulaşılmıştır. Dahası bu teknolojinin öğrencilerin akademik başarısını, bilişsel ve duyuşsal süreçlerini olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, people live in a world blended with technology. For this reason, technology has become the focus of attention in many areas. One of the areas where the use of technology is popular is education. With the development of technology, a wide variety of teaching methods emerge in the field of education. One of the technologies used in education, which offers innovation in terms of teaching methods, is the“Augmented Reality”technology. Augmented reality is a useful tool that allows students to learn subjects that are impossible to experience in lessons or concepts that are difficult to understand, as well as a tool that allows the use of different teaching methods. For this reason, it is widely used in the field of education, especially in foreign language education. The aim of this study is to present the current situation of AR use in foreign language education in detail in the literature. For this purpose, document analysis was used to draw the general framework of the studies using AR, to determine the methods used in the studies and the products obtained at the end of the study. In this respect, 81 Augmented Reality studies published in indexed journals between February 2012 and October 2022 in Google Scholar (Google Scholar) database and ERIC index were examined. In this study, content analysis method, one of the qualitative research methods, was used as a method. It has been decided that the most appropriate method is content analysis in order to reach interrelated results from the studies produced in the context of the use of Augmented Reality in education. In addition, document review stages were followed in the study. As a result of the study, it was found that studies examining the effects of AR technology on various variables in foreign language education have increased especially in recent years. Moreover, it has been observed that this technology positively affects students' academic success, cognitive and affective processes.