Gümüşhane ili maden coğrafyası
Mining geography of Gümüşhane province
  1. Tez No: 882592
  2. Yazar: SÜMEYRA KAYAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye, maden çeşitliliği bakımından zengin bir coğrafyaya sahiptir. Ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla madenlerin çıkarılması, işletilmesi ve pazarlanması önem arz etmektedir. Gümüşhane ili, içerisinde yer aldığı jeolojik kuşak neticesinde maden çeşitliliği ve maden yataklarının durumu açısından zengin olanaklara sahiptir. Gümüşhane ilinde yer alan madenlerin çıkarımı, işletimi, pazarlanması gibi maden faaliyetleri il içerisinde yapılmaktadır. Gümüşhane ili madenciliği konusu hakkında araştırmaları bulunan ve maden sahalarında aktif görev yapmakta olan yetkili kişilerle nitel araştırma yöntemi kapsamında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak ise Gümüşhane ili madencilik faaliyetlerinin Gümüşhane ve Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağladığı bulgusuna varılmıştır. Ayrıca çalışma sahasının da içerisinde bulunduğu Doğu Pontid'ler orojenik kuşağının maden yatakları bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Çalışma sahasının maden varlığı oldukça yüksektir. Gümüşhane ilinde yapılan madencilik faaliyetlerinin yerel ekonomiye önemli ölçüde katkı sağladığı bilinmektedir. Buna bağlı olarak madenlerin ekonomik katkılarının devam edebilmesi açısından azalan maden rezervlerine karşın arama faaliyetlerinin devam etmesi ve detaylı saha incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için devlet ve özel sektör işbirliği yapılmaya başlanılmıştır. İşbirliği olarak üniversitelerin ''Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması'' kapsamında maden ihtisaslaşması Gümüşhane Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a rich geography in terms of mineral diversity. It is important to extract, operate and market minerals in order to contribute to economic development. Gümüşhane province has rich opportunities in terms of mineral diversity and mineral deposits as a result of the geological belt in which it is located. Mining activities such as extraction, operation and marketing of the mines in Gümüşhane are carried out within the province. Translated with DeepL.com (free version) This study, which evaluates the economic potential of mining activities in Gümüşhane province, aims to evaluate the current status of mining in Gümüşhane province, how activities such as extraction, operation and marketing of mines are carried out, and the extent of the contribution of mining activities to the economy on a local and national scale. Semi-structured interviews were conducted using qualitative research method with qualified people who have research on mining in Gümüşhane province and who are actively working in mining sites. As a result, it was found that mining activities in Gümüşhane province contribute directly and indirectly to the economy of Gümüşhane and Turkey. In addition, the Eastern Pontides orogenic belt, where the study area is located, is known to be rich in mineral deposits. The mining potential of the study area is quite high. It is known that mining activities in Gümüşhane province contribute significantly to the local economy. Accordingly, in order for the economic contribution of mines to continue, exploration activities should continue and detailed field investigations should be carried out despite the decreasing mineral reserves. For this purpose, cooperation between the state and the private sector has begun. As a cooperation, mining specialization within the scope of Regional Development Oriented Mission Differentiation and Specialization of Universities is carried out by Gümüşhane University.