Kelkit çayı yukarı havzasında coğrafi potansiyelin öğretim ve eğitim faaliyetlerinin planlanması üzerine etkileri
The Effects of geographical over the planning ef education activities in the upper Kelkit river basin
  1. Tez No: 133584
  2. Yazar: ERDOĞAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELÇUK BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Araştırma konusunu“Kelkit Çayı Yukarı Havzası'nda Coğrafî Potansiyel'in öğretim ve Eğitim Faaliyetlerinin Plânlaması Üzerine Etkileri”oluşturmaktadır. Sf ¦ Araştırma sahası, Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. Erzincan ili Refahiye İlçesi, Giresun İli Alucra İlçesi, Çamoluk ilçesi ve Şebinkarahisar ilçesi, Gümüşhane İli Kelkit ilçesi, Köse İlçesi ve Şiran İlçesi, Sivas ili Akıncılar İlçesi, Gölova ilçesi ve Suşehri İlçesi araştırma sahası sınırları içinde kalmakta ve böylece 9052 km2 ' lik bir havzayı temsil etmektedir. Bölgesel metotla havzanın fizikî, beşerî ve iktisadî potansiyeli ve bunların öğretim ve eğitim faaliyetlerinin plânlaması üzerine etkileri analiz edilerek, sentezlendi. Mahallin de yapılan arazi gözlemleri ve çeşitli anketlerle elde edilen veriler değişik yönleriyle ele alınıp değerlendirildi. Coğrafî bilgilerin ışığı altında havzadaki öğretim ve eğitim konularına ağırlık verilerek, son istatistikî verilere dayalı, nispeten derinlemesine bir araştırma, ayrıca literatür taraması, gözlemler, anketler ve mülakatlar, mevcut verilerin tespiti ve değerlendirilmesi yapıldı. Bu araştırmada, Kelkit Çayı Yukarı Havzası'nda, öğretim ve eğitim faaliyetlerinin tarihî gelişimi, bugünkü durumu ve gelecekte Coğrafî Potansiyel'e göre nasıl olması gerektiği konuları mümkün olduğunca açıklığa kavuşturulmaya çalışıldı. Giriş kısmında, Kelkit Çayı Yukarı Havzası'nın yeri, sınırları, genel coğrafî özellikleri ortaya konuldu ve araştırmanın amacı ve metodu hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde önce coğrafî potansiyel üzerinde duruldu, ardından öğretim ve eğitim kavramlarının tanımları yapılarak, Kelkit Çayı Yukarı Havzası'nda öğretim IIIve eğitim faaliyetlerinin tarihî gelişimi incelendi ve bu günkü durumu gözler önüne serildi. İkinci bölümde, Kelkit Çayı Yukarı Havzası'nda yapı, rölyef, iklim, toprak, bitki örtüsü ve hidrografya gibi fizikî coğrafya özellikleri ve bunların öğretim ve eğitim faaliyetlerine etkileri açıklandı. Üçüncü bölümde ise beşerî ve iktisadî coğrafya özellikleri ve bunların öğretim ve eğitim faaliyetlerine etkilerine açıklık kazandırıldı. Dördüncü bölümde, gelecekte coğrafî şartlarda olabilecek muhtemel olaylar ele alınarak öğretim ve eğitim faaliyetleri üzerine olabilecek muhtemel etkileri üzerinde duruldu. Beşinci bölümde, plânlama hatalarından kaynaklanan sorunlar belirtildi ve bunların öğretim ve eğitim faaliyetlerine etkileri ortaya konuldu. Altıncı bölümde anket verileri grafikler ve tablolarla gösterilerekdi ve bu veriler yorumlandı. Son olarak da bütün bu çalışmamız neticesinde ulaştığımız sonuç açıklandı ve araştırma sahasıda konumuzla ilgili problemlere çözüm önerileri getirildi. Kısaca bu araştırmada, Kelkit Çayı Yukarı Havzası'ndaki fizikî, beşerî ve iktisadî yapıyı coğrafî yönleriyle ortaya koymaya ve bu özelliklerin havzadaki öğretim ve eğitim faaliyetlerinin plânlaması üzerine etkilerini açıklamaya çalıştık. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis is 'the Effects of Geographical Potential over the Planning of Education Activities in the Upper Kelkit River Basin'. ^ :. The area of this research is placed in the borders of the Eastern Black Sea Section of the Black Sea Region. It covers Refahiye Disrict in the Province of Erzincan; Alucra Disrict, Çamoluk Disrict and Şebinkarahisar Disrict in the Province of Giresun; Kelkit Disrict, Köse Disrict and Şiran Disrict in the Province of Gümüşhane; Akıncılar Distirct, Gölova District and Suşehri District in the Province of Sivas. The research region is 9052 square kilometres in the whole. Physical, anthropological and economical potential of the River Basin and their effects on the education planning were synthesized by being analyzed by the Regional Method. Geographic properties of the region were taken up and evaluated on several categories by the knowledge that was obtained from its origin. Under the auspices of the geographic knowledge, importance of the educational subjects in the River Basin and a comprehensive research based on the statistic datums were added. Scientific searches, investigations, observations, interview reports and evaluation of present datums were made. In this research, historical development of the educational system of the Upper Kelkit Region Basin, recent conditiions and what it should be like in the future considering the geographical potential of the Region were explored. In the introductory chapter, knowledge about general geographical features, borders and location of the Upper Kelkit River Basin; the aims and the methods of the research were given.In the first chapter, geograpical potential of the region was defined and then the definition of concepts of education and the historical development of the education in the Upper Kelkit River Basin was explored. Today's conditions were considered and compared with the former conditions. In the second chapter, the effects of the features of physical geography such as climate, geomorphologic, geologic, hydrographic, pedology and botany on the education of Upper Kelkit Region Basin were explained. In the third chapter, the effects of the features of anthropological and economical geography on the education were discussed. In the fourth chapter, the geographical variations that will be formed in the future were discussed. In the fifth chapter, problems which the plannning errors caused were explained and different ways of solutions were proposed. In the sixth chapter, results of the research was commented. And as a result of our whole research, the goal that we reached was explained. Suggestions were made. Over all, this thesis was prepared to explain the physical, anthropological and economical structure of the Upper Kelkit River Basin depending on the stateted geograpical features of the region and the effects of these features over the planning on the educational activities in Upper Kelkit River Basin. VI