Stüdyolardaki spotların ışık şiddetlerinin mikroişlemci ile kontrolü
  1. Tez No: 8826
  2. Yazar: EYÜP BÜYÜKSOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, stüdyo aydınlatmasında kullanılmak üzere her biri 5 Kilowatt gücünde 48 kanaldan oluşan programlanabilir bir dimmer sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir, öncelikle istenilen -fonksiyonları ve kontrolü gerçekleştirecek şekilde bir mikrobilgisayar tasarımlanmış, daha sonra bunun çevresindeki güç kontrol birimleri tasarımlanmıştır. Sistem kontrol programları makine dilinde yazılmıştır» Sistemin mikroişlemci kontrollü olması sisteme büyük bir esneklik kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis., a programmable dimmer system with 48 channels each of 5 kw which will be used in studio lighting has been designed and constructed,, Firstly a microcomputer which has some -functions was realised to control the system» After that peripheral power control units were constructed» The system control programs has been written in assembly language» The system which was realized has many advantages by using microprocessor.