Zaman etüdünde yeterlilik problemine bir yaklaşım
- Tez No: 8827
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET Standart zamanlar» isletme faaliyetlerinin bir çoğu için büyük önem taşıyan bilgilerdir. Standart zamanların üretimi ve bakımı için geliştirilmiş yöntemler uzun çalışmalar sonucunda elde edilmiş olan deneyimlere dayanmakta dır. Ancak istatistik alanında ve bilgisayar teknolojisinde son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler» söz konusu yöntemlere etkili bir biçimde yansıtılamamıştır. Bu tezde» özellikle standart zamanların iş ölçümü yoluyla belirlenmesi sürecinde genellikle varsayılan nitelikli işgücü ve benzeri altyapıların yeterince gelişmemiş olduğu ülkemizde» bu tür eksiklikleri de dikkate alan ve daha güvenilir standart zamanların daha az maliyetle üretilmesine olanak sağlayan bir yöntem geliştirilmiştir. Yön tem gerçek verilerle sınanmış ve sağlayacağı -faydalar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler Standart Zaman İş ölçümü Zaman Etüdü Verimlilik
Özet (Çeviri)
SUMMARY Standard times are significantly important for most of the planning activities take place in production manage ment. The processes which are being used in estimating and maintaining the standard time information are developed through long studies and experience. However the develop ments in statistics and computer technology are not suffi ciently utilized in these processes. The standard time estimation by the use of work measurement assumes the availability of some factors such as qualified time study personnel. However» for Turkey as a developing country, this is not the fact. In this thesis, an alternative procedure for management of standard times is proposed. The proposed precedure takes the lack of such factors into account and furthermore aims at more reliable standard times with less estimation and maintenance cost. The procedure which employs advanced techniques in statis tics and computers, is examined by the use of real work measurement data and its advantages are discussed. Kev words Standard Time Work Measurement Time Study Productivity