COVID-19 geçirmiş hastalarda inspiratuar kas eğitiminin oksijen tüketimi kas oksijenizasyonu ve fiziksel aktivite seviyesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of inspiratory muscle training on oxygen uptake muscle oxygenation and physical activity level in patients with COVID-19
- Tez No: 882601
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) başta akciğer olmak üzere çoklu organ tutulumu yapar. Semptomların iyileştirilmesinde inspiratuar kas eğitimi (İKE) uygulanabilir. Ancak yapılmış çalışmalar sınırlıdır. Çalışmanın amacı akciğer tutulumu olan post-COVID-19 sendromlu hastalarda İKE'nin oksijen tüketimi, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite, solunum kas kuvveti ve enduransı, egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, nefes darlığı, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Rastgellenmiş, kontrollü, üç kör çalışma. Hastalar İKE ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Eğitim grubuna MIP'in %50'sinde İKE, kontrol grubuna solunum egzersizleri, 8 hafta uygulandı. Maksimal egzersiz kapasitesi (kardiyopulmoner egzersiz testi), solunum kas kuvveti (ağız basınç ölçüm cihazı) ve enduransı (artan eşik yükü testi), fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6-dakika yürüme testi (6-DYT)], periferik kas kuvveti (dinamometre) kas oksijenizasyonu (NIRS), fiziksel aktivite (metabolik holter), nefes darlığı 'London Chest' Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (LCADL), yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), yaşam kalitesi'Saint George' Solunum Anketi (SGRQ) değerlendirildi. Eğitim sonrası İKE grubunun VO2zirve, kas oksijen satürasyonu, solunum kas kuvveti ve enduransı, 6-DYT mesafesi ve periferik kas kuvveti kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı arttı, LCADL, YŞÖ, SGRQ puanları azaldı (p0,05). Post-COVID-19 sendromlu hastalarda İKE oksijen tüketimi, kas oksijenizasyonu, egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti ve enduransı, periferik kas kuvveti ve yaşam kalitesini iyileştirdi, nefes darlığı ve yorgunluk algısını azalttı. Solunum fonksiyonları ve fiziksel aktiviteyi değiştirmedi. İnspiratuar kas eğitimi hastalar eğitim sırasında takip edildiğinde semptomların iyileştirilmesinde güvenilir, etkili ve kliniklerde uygulanabilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) causes multi-organ involvement, especially lungs. Inspiratory muscle training (IMT) be applied to improve symptoms. However, studies are limited. The aim of study was to investigate the effects of IMT on oxygen uptake, muscle oxygenation, physical activity, respiratory muscle strength and endurance, exercise capacity, peripheral muscle strength, dyspnea fatigue and quality of life in patients post-COVID-19 syndrome with pulmonary involvement. A randomized controlled, triple-blinded study. Patients divided as IMT and control groups. IMT group IMT at 50% of MIP and control group breathing exercises were applied 8 weeks. Maximal exercise capacity (cardiopulmonary exercise test), respiratory muscle strength (mouth pressure device) and endurance (threshold loading test), functional exercise capacity [6-minute walk test (6-MWT)], peripheral muscle strength (dynamometer), muscle oxygenation (NIRS), physical activity (metabolic holter), dyspnea London Chest Activity of Daily Living Scale (LCADL), fatigue Fatigue Severity Scale (FSS), quality of life Saint George Respiratory Questionnaire (SGRQ) were evaluated. After training, VO2peak, muscle oxygen saturation, respiratory muscle strength and endurance, 6-MWT distance, peripheral muscle strength of IMT group improved statistically significantly compared to control group, LCADL, FSS and SGRQ scores decreased statistically (p0.05). IMT improved oxygen consumption, muscle oxygenation, exercise capacity, respiratory muscle strength and endurance, peripheral muscle strength, quality of life, and decreased dyspnea and fatigue perceptions in patients post-COVID-19 syndrome. It did not change physical activity and pulmonary function. IMT is a safe, effective, and clinically applicable method for improving symptoms when monitoring during training.