The impact of merchandise and service quality on customer loyalty in retail business: The case of Moroccan supermarket customers
Ürün ve hizmet kalitesinin etkisi perakende işinde müşteri sadakatine ilişkin: Fas süpermarket müşterilerinin durumu
- Tez No: 882602
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, özellikle Fas süpermarketlerindeki müşteri deneyimlerine odaklanarak, perakende sektöründe mal ve hizmet kalitesi ile bunların tüketici sadakatini nasıl etkilediği arasındaki karmaşık ilişkileri araştırmaktadır. Ankete dayalı bir metodolojinin kullanıldığı çalışma, müşteri sadakatini etkileyen ve sürdüren çeşitli faktörleri açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Müşteri algıları, tutumları ve davranışları hakkında kapsamlı bir kavrayış elde etmek için, Fas süpermarket müşterilerinin temsili bir örneklemine yapılandırılmış bir anket verilecektir. Ankette, müşterilerin ürün ve hizmet kalitesine ilişkin bakış açılarının yanı sıra memnuniyet düzeyleri ve sadakatlerini etkileyen faktörlere ilişkin sorular da yer alacaktır. Çalışma, Fas süpermarketlerinin kendine özgü pazar koşullarına odaklanarak yerel perakende ortamı için geçerli ve bağlamla ilgili içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Anket ayrıca, demografik ve psikografik faktörler de dahil olmak üzere makul ılımlı değişkenleri araştıracak ve bu değişkenlerin mal ve hizmet kalitesi ile müşteri sadakati arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğinin daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. Araştırma bulgularının perakende yöneticileri için sonuçlar doğurması, ürün ve hizmet kalitesinin yükseltilmesinin müşteri sadakatini artırabileceği alanlara ilişkin içgörüler sunması beklenmektedir. Ayrıca, Fas süpermarket perakendeciliği bağlamında, ankete dayalı metodoloji, kalite faktörleri ile tüketici sadakati arasındaki karmaşık ilişkilerin bilimsel olarak anlaşılmasını ilerletmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the complex relationships between the quality of merchandise and services and how they affect customer loyalty in the retail industry, with a special focus on customer experiences in Moroccan supermarkets. With the use of a questionnaire-based methodology, the study aims to clarify the variety of factors that impact and maintain customer loyalty. To obtain a thorough grasp of customer perceptions, attitudes, and behaviors, a representative sample of Moroccan supermarket customers will be given a structured questionnaire. Inquiries on the customer perspectives regarding the quality of merchandise and services as well as their satisfaction levels and the factors influencing their loyalty will be Included in the questionnaire. The study aims to provide insights that apply to the local retail environment and are relevant to the context by focusing on the unique marketplace circumstances of Moroccan supermarkets. The questionnaire will additionally investigate plausible moderating variables, including demographic and psychographic factors, to provide a more detailed comprehension of how these variables impact the correlation between merchandise and service quality and customer loyalty. It is expected that the research findings would have implications for retail managers, offering insights into areas where raising the caliber of merchandise and services might improve customer loyalty. Furthermore, in the context of Moroccan supermarket retail, the questionnaire-based methodology advances scientific understanding of the complicated relationships between quality factors and customer loyalty.