Covid-19 geçirmiş hastalarda bozulmuş kalp hızı toparlanma indeksinin araştırılması
Researching impaired heart rate recovery index in patients who have had covid-19
- Tez No: 801300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZ, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Kalp hızı toparlanma indeksi (KHTİ), vagal reaktivasyonun ve sempatik geri çekilmenin sonucu olarak meydana gelir ve otonom sinir sistemi fonksiyonlarını değerlendirmek, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer tüm nedenlere bağlı mortalitede prognozu belirlemek için kullanılan bağımsız bir risk faktörüdür. Covid-19'a bağlı kardiyak otonomik disfonksiyon gerçekleşebildiği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı COVID-19'un bu hastalığı geçirmiş kişilerde otonom sinir sistemi fonksiyonları üzerine etkisini KHTİ ile değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmada, 01/11/2022 - 01/02/2023 tarihleri arasında hastanemiz Kardiyoloji kliniğine herhangi bir nedenle başvuran, 18 – 65 yaş arası, bilinen kronik hastalığı olmayan, çalışma için gönüllü olmayı kabul etmiş, COVID-19 geçirmiş olduğu moleküler yöntemlerle (Polymerase Chain Reaction (PCR) pozitifliği) kanıtlanmış hastalar ve sağlıklı kontroller incelendi. Her iki gruba da EKG, Transtorasik Ekokardiyografi, Hemogram ve Biyokimya testleri, egzersiz stres testi tetkikleri yapıldı. KHTİ için kalp atış hızları, egzersizden sonraki 5 dakika boyunca istirahatte kaydedildi. KHTİ, egzersizdeki zirve kalp hızından, egzersiz sonrası rahatlama evresindeki 1. (KHTİ 1), 2. (KHTİ 2), 3. (KHTİ 3), 4. (KHTİ 4) ve 5. (KHTİ 5) dakikadaki kalp hızlarının çıkarılmasıyla hesaplandı. Elde edilen tüm bulgular her iki grup arasında SPSS 28.0 Programı kullanılarak karşılaştırıldı. P0,05). Covid-19 (+) grubunda 1. dakika ve 2. dakika rahatlama kalp hızı kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,042, p=0,049). Gruplar arasında 3. dakika, 4. dakika ve 5. dakika rahatlama kalp hızı açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Covid-19 (+) grubunda 1. dakika, 2. dakika ve 3.
Özet (Çeviri)
AİM: Heart rate recovery index (HRRI) occurs as a result of vagal reactivation and sympathetic retraction and is an independent risk factor used to assess autonomic nervous system function and to determine prognosis in cardiovascular disease and all-cause mortality. It has been shown in various studies that cardiac autonomic dysfunction due to Covid-19 can occur. The aim of our study is to evaluate the effect of COVID-19 on autonomic nervous system functions in people who have had this disease with HRRI. MATERIALS AND METHODS: In this prospective and observational study,Patients proven to have had COVID by molecular methods (Polymerase Chain Reaction (PCR) positivity) and healthy controls, between the ages of 18 and 65, without any known chronic disease and applied to the Cardiology clinic of our hospital for any reason between 01/11/2022 - 01/02/2023, both of whom agreed to volunteer for the study, were examined. ECG, Transthoracic Echocardiography, Hemogram and Biochemistry tests, exercise stress test were performed in both groups. To calculate HRRI, heart rates were recorded at rest for 5 minutes after exercise. HRTI was calculated by subtracting heart rates at the 1st (HRST 1), 2nd (HRT 2), 3rd (HRT 3), 4th (HRT 4), and 5th (HRTI 5) minutes during the post-exercise relaxation phase from the peak heart rate during exercise. All the obtained findings were compared between both groups using the SPSS 28.0 Program. P values 0.05).1st minute and 2nd minute relaxation heart rates in the Covid-19 (+) group were found to be significantly higher than the control group (p=0.042, p=0.049, respectively). There was no significant difference between the groups in terms of relaxation heart rate at the 3rd, 4th and 5th minutes.