Akut apandisit tanısıyla ameliyat edilen olgularda tanı güçlüğünün ve hastane sürecine etkilerinin aile hekimliği açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 88261
  2. Yazar: MELİH ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Family Medicine, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada akut apandisit tanısı konarak öpere edilen hastalarda tanı yanılgıları ve komplikasyon gelişmiş olgular incelenerek hastane sürecine etkileri aile hekimliği açısından araştırıldı. 1997 - 1998 yıllarında apendektomi uygulanan 350 hastanın dosyaları retrospektif olark incelendi. Hastaların 302'sinde (% 86.3) akut apandisit tanısı doğruydu. Yirmibir hastada (% 6) başka bir intraabdominal cerrahi patoloji vardı. Ylrmiyedi hastada (% 7.7) negatif apendektomi uygulandı. Appendiksin masum olduğu olguların 41 'i kadın ve 7'si erkekti. Perforasyon oranı ise % 1 1.9 (36 olgu) idi. Ankara Hastanesi'nde apendektomi sonrası ortalama yatış süresi 3.45 gündü. Komplikasyon gelişmemiş apandisitti olgulardan 90'ı (% 72.8) 3 gün ve daha kısa süre hastanede kalırken, komplikasyonlu apandisit olgularından 35'i (85.4) 4 gün ve üzerinde hastanede kalmıştı.. Hasta maliyetleri, tanımlanan örnek hasta maliyeti olan 300 USD ile karşılaştırıldı. Komplikasyon gelişmemiş apandisitlerde 210 olgu (% 80.5) bu maliyetin altında kaldı. Komplikasyonlu apandisitlerde 31 olgu (% 75.6) bu maliyetin üzerindeydi. Kişi başına düşen sağlık harcamasının 77-112 USD olduğu Tükiye'de bir apendektomi ameliyatı giderinin bu rakamın 2-3 katı olduğu, komplikasyonlu olgularda ise 4 - 6 katı rakamlara ulaştığı gözlendi. Akut apandisit tanısının doğru ve zamanında konulmasının kişi ve topluma yararları bu çalışmada birkez daha ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of the misdiagnosed and complicated appendicitis on hospitalization is evaluated in view of family medicine. A retrospective study was carried out on 350 patients operated with the diagnosis of acute appendicitis between 1997 - 1998. In 302 patients (86.3 percent) the diagnosis was accurate. There were other surgical pathologies in 21 patients (6 percent). In 27 patients (7.7 percent) negative appendectomies were performed. The appendices were innocent in 41 females and 7 males. The perforation rate was 1 1.9 percent (36 patients). The average length of hospital stay for appendectomies was 3.45 days in Ankara Hospital. While 190 patients (72.8 percent) with uncomplicated appendicitis were staying less than 3 days, 35 patients (85.4 percent) with complicated appendicitis stayed more than 4 days. The costs of the patients in our study were compared with the cost of the sample group which was 300 USD. The hospital costs of 210 patients in the uncomplicated appendicitis group (80.5 percent) were less than the sample group whereas the costs of 31 patients with complicated appendicitis (75.6 percent) were greater than the sample group. When 77-112 USD health expense per capita in Turkey was taken into consideration, it was seen that uncomplicated and complicated acute appendicitis multiplied this amount by 2- 3 and 4-6 respectively. It was once more confirmed, that the accurate and ontime diagnosis of acute appendicitis provided many benefits to the patient and community.