Sağlığın sosyal belirleyicilerinin maternal bağlanma üzerindeki etkisi
The effect of social determinants of health on maternal attachment
- Tez No: 882617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sağlığın sosyal belirleyicilerinin maternal bağlanma üzerindeki etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşaması olan ölçek geliştirme sürecinde ilk olarak literatür taraması, sağlık ve sosyal hizmet profesyonelleriyle yapılan bireysel görüşmeler ile madde havuzu oluşturulmuştur. Daha sonrasında kapsam geçerliliğinin sağlanabilmesi için oluşturulan madde havuzu 9 uzmanın görüşüne sunulmuştur. Oluşturulan taslak ölçek, Kocaeli ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesine başvuran 748 ebeveyne uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise sağlığın sosyal belirleyicilerinin maternal bağlanma üzerindeki etkisini saptayabilmek amacıyla, veriler aynı hastaneye başvuran 1, 4 ve 8 aylık bebeklerin 441 ebeveyninden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of social determinants of health on maternal attachment. Materials and Methods: This study was conducted in two stages. In the scale development process, which is the first stage of the study, firstly, an item pool was created through literature review and individual interviews with health and social service professionals. Afterwards, the item pool was presented to 9 experts to ensure content validity. The draft scale was applied to 748 parents who applied to a training and research hospital in Kocaeli province. In the second stage of the study, in order to determine the effect of social determinants of health on maternal attachment, data were collected from 441 parents of 1, 4 and 8 month-old infants admitted to the same hospital.