İnfluencerlara duyulan güvenin marka imajı, satın alma niyeti ve davranışlarına etkisi
The effect of trust in influencers on brand image, purchase intention and behavior
  1. Tez No: 882618
  2. Yazar: BURCU SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son zamanlarda sosyal medya sayesinde influencerların ürün pazarlaması büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada influencerların ürün/hizmet satın alma üzerindeki etkisi önerilen model yardımıyla incelenmiştir. Araştırmada önerilen model, satın alma niyetinin öncülleri olarak iki kişisel özelliği (sosyal çekicilik ve fiziksel çekicilik) ve üç niteliği (marka imajı, uzmanlık ve güvenilirlik) değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Modeldeki faktörler arasındaki ilişkiler için önerilen hipotezler ve 6 faktör arasındaki ilişkileri açıklayan modelin uyumu bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Veriler, influencerlar tarafından yapılan paylaşımlar izlendikten sonra ürün/hizmet satın alan katılımcılarla yapılan bir anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma modelinin ve hipotezlerin uyumu, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (KEKK-YEM) yöntemi ile SmartPLS (v.4.0.9.2) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda sınanan 16 hipotezden 7 tanesi desteklenmemiştir. Hipotez testi sonuçlarına göre en yüksek ilişki katsayısının marka imajı ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, product marketing by influencers has attracted a lot of attention thanks to social media. In the study, the effect of influencers on product/service purchasing was examined with the help of the proposed model. The model proposed in the research is physical and social attractiveness, which are prerequisites for purchasing intention, as personal characteristics; Brand image, reliability and expertise are intended to be evaluated as qualities. The hypotheses proposed for the relationships between the factors in the model and the fit of the model explaining the relationships between the 6 factors were examined within the scope of this study. The data collected as a result of the study was collected through a survey conducted with consumers who purchased products/services after following the shares of influencers. The fit of the research model and hypotheses was analyzed using the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (KEKK-YEM) method and the SmartPLS (v.4.0.9.2) package program. It was seen that 7 of the 16 hypotheses were not supported as a result of the analysis. The relationship between brand image and purchase intention was found to be the highest correlation coefficient as a result of the hypothesis test.