The relationship between maternal psychological well-being, sensitivity and toddlers' observed attachment security in a socio-economic risk group
Sosyo-ekonomik risk grubu annelerinin ruh sağlığı, duyarlılığı ve 1-3 yaş arası çocuklarda gözlemlenen bağlanma güvenliğinin ilişkisi
  1. Tez No: 590384
  2. Yazar: DENİZ HAZAL KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bakım veren ve çocuk arasındaki güvenli bağlanma ilişkisi, çocukluk dönemindeki olumlu gelişimin önemli belirleyicilerinden biridir. Önceki çalışmalar, düşük sosyo-ekonomik düzey, anne ruh sağlığı ve anne duyarsızlığının güvensiz bağlanma ile ilgili olduğunu göstermiştir (Teti, Gelfand, Messinger, & Isabella, 1995; Radke-Yarrow, 1991; Lyons-Ruth, Connell, Grunebaum, & Botein, 1990). Ayrıca bu çalışmalar, düşük anne ruh sağlığının ile düşük sosyo-ekonomik düzeyle (Casady, Diener, Isabella, & Wright, 2001) bir araya geldiğinde anne duyarlılığına ve çocuğun güvenli bağlanmasına mâni olabileceğini göstermiştir (Campell et al., 2004; Gedaly & Leerkes, 2016). Bununla birlikte, bugüne kadar, çalışmalar erken çocukluk dönemindeki bu faktörler ile bağlanma güvenliği arasındaki ilişkiyi tam olarak incelememiştir. Bu nedenle, bu çalışma, anne ruh sağlığı semptomları ve duyarlılığının, erken çocukluk dönemindeki çocukların bağlanma güvenliği ile olan ilişkisini düşük sosyo-ekonomik gelir düzeyindeki Türk örnekleminde incelemeyi ve anne duyarlılığının, anne ruh sağlığı semptomları ile bağlanma güvenliği arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğini araştırmayı amaçlamaktadır. 12-38 ay (Ort. = 23.18, S =6.7) arasında çocuğu olan 148 anne (Ort. = 30.44, SD = 4.7) araştırmaya alındı. Anne-çocuk çiftleri 2 ila 3 saat arasında eğitimli gözlemciler tarafından evlerinde ziyaret edildi ve tüm katılımcılar gözlem boyunca anne-çocuk davranışlarını kodlamak üzere kayıt altına alındı. Annelerin duyarlılığı Anne Davranışları Sınıflandırma Seti (ADSS) ile ve çocukların bağlanma güvenliği ise Bağlanma Davranışları Sınıflandırma Seti (BDSS) kodlanıldı. Annelerin ruh sağlığı semptomları Kısa Semptom Envanteri (KSE) ile ve demografik bilgeleri ise verilen anketlerle elde edildi. Sonuçlar, anne ruh sağlığı semptomları ve çocukların bağlanma güvenliğinin negatif olarak ilişkiliyken anne duyarlılığı ve bağlanma güvenliğinin pozitif olarak ilişkili olduğunu göstermiştir ve bu ilişki sosyo-ekonomik düzey ile kontrol edildiğinde dahi korunmuştur. Bununla birlikte, annelerin duyarlılığı, anne ruh sağlığı semptomları ve erken çocukluk dönemindeki çocukların bağlanma güvenliği arasındaki ilişkiye aracılık etmemiştir. Bu çalışma sosyoekonomik ve anneliğe ait faktörlerin küçük çocukların bağlanma güvenliği üzerindeki etkisini sosyal olarak dezavantajlı bir grupta göstermiştir ve özellikle bu gibi yüksek riskli gruplarda yapılan sınırlı önleyici müdahaleler geliştirmek için önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
A secure relationship between a caregiver and a child is one of the important predictors of positive developmental outcomes in childhood. Previous studies demonstrated that low socio-economic level, maternal mental health symptoms, and maternal insensitivity were associated with the formation of insecure relationship (Teti, Gelfand, Messinger, & Isabella, 1995; Radke-Yarrow, 1991; Lyons-Ruth, Connell, Grunebaum, & Botein, 1990). Further, these studies depicted that poor maternal mental health when combined with low SES (Casady, Diener, Isabella, & Wright, 2001) can hinder maternal sensitivity and child's secure attachment (Campell et al., 2004; Gedaly & Leerkes, 2016). However, so far, the relationship between maternal mental health, and maternal sensitivity and attachment security in early childhood has not be shown in a high-risk group such as low-SES. Therefore, this study aims to investigate maternal mental health symptomatology and sensitivity association with toddlers' attachment security in a low-SES Turkish sample and whether the relationship between maternal mental health symptomatology and attachment security of toddlers mediated by the maternal sensitivity. The one-hundred and forty-eight mothers (Mage=30.44 years, SD=4.7) and their toddlers between the age of 12 to 38 months old (Mage=23.18 months, SD=6.7) recruited for the study. In 2 to 3-hours home-visits, mothers' relationships with their toddlers were video-recorded and then they filled out a pack of questionnaires including a demographic form, Brief Symptom Inventory (BSI). The mother-child dyads were coded independently by trained coders for Maternal Behavior Q-Sort (MBQS) and toddlers' attachment security coded with Attachment Q-Sort (AQS). The correlation analysis showed that maternal mental health negatively, while maternal sensitivity was positively associated with toddlers' attachment security and this relationship is remained significant in hierarchical regression analysis even after controlling for socioeconomic status. The results showed that maternal sensitivity did not significantly mediate the link between maternal mental health symptomatology and toddlers' attachment security. The present study showed the impact of socioeconomic and maternal factors on toddlers' attachment security in a disadvantaged group, which would facilitate for developing preventive interventions that specifically address maternal mental health directly for such high-risk groups.