N,n' bis(ferrosenilmetilen)-p-fenilendiamin ligantının bazı metal (SN(IV), sn(II), CU(II)) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve tekstil liflerinde renklendirme çalışmaları
Synthesis, characterization and textile fiber coloring studies of some metal (SN(IV), SN(II), CU(II)) complexes of n,n' bis(Ferrosenylmethylene)-p-phenylendiamine ligant
  1. Tez No: 882630
  2. Yazar: ALEYNA ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada N,N'-bis(ferrosenilmetilen)-p-fenilenadiamin (L) Schiff bazı, etanol içinde p-fenilendiaminin ve ferrosenkarboksialdehitten (1:2 mol) kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Bu Schiff bazının, SnCl2.2H2O, Sn(CH3)2Cl2 ve CuBr2 ile reaksiyonları sonucu elde edilen kapalı formülleri, [Sn(CH3)2Cl2(L)].8H2O (K1), [SnCl4(H2O)4(L)].4H2O (K2) ve [CuBr2(L)].H2O.CHCl3 (K3) olan komplekslerinin yapıları; elementel analiz, döngüsel voltametri (CV), TGA, IR, Kütle (ESI (-/+) ve 1H -13C-NMR (L, K1, K2) gibi yöntemlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile aydınlatılmıştır. Bu komplekslere ilişkin olası yapılar önerilmiştir. N,N'-bis(ferrosenilmetilen)-p-fenilenadiamin Schiff bazının ve yeni sentezlenen Schiff baz metal komplekslerinin bazı tekstil lifleri (yün, pamuk, polyester) üzerindeki renklendirme özellikleri araştırıldı. Schiff baz metal komplekslerinin renklendirme özelliklerinin, Schiff baz ligandına göre, daha koyu tonlarda ve farklı renklerde olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, N,N'-bis(ferrocenylmethylene)-p-phenylenediamine (L) Schiff base was synthesized by the condensation reaction of p-phenylenediamine and ferrocenecarboxyraldehyde (1:2 mol) in ethanol. The closed formulas of this Schiff base obtained by reactions with SnCl2.2H2O, Sn(CH3)2Cl2 and CuBr2 are [Sn(CH3)2Cl2(L)].8H2O (K1), [SnCl4(H2O)4(L)].4H2O (K2) and [CuBr2(L)].H2O.CHCl3 (K3) were elucidated by the evaluation of data obtained from elemental analysis, CV, TGA, FT-IR, Mass ESI(-/+), 1H -13C NMR (L, K1, K2). Possible structures for these complexes have been proposed. The coloring properties of N,N'-bis(ferrocenylmethylene)-p-phenylenediamine Schiff base and newly synthesized Schiff base metal complexes on some textile fibers (wool, cotton, polyester) were investigated. It was concluded that the coloring properties of Schiff base metal complexes are darker and have different colors than the Schiff base ligand.