Epilepsi hastalarında günlük tek doz uzun etkili anti-epileptik tedavi rejimine geçilmesinin hasta tedavi uyumu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of switching to daily single-dose longacting anti-epileptic treatment regimen on patient treatment compliance and quality of life in epilepsy patients
- Tez No: 882631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET İLHAN ALGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Epilepsi hastalarında günlük uzun etkili tek doz anti-epileptik tedavi rejimine geçilen hastalarda tedavi uyumu ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanan bu çalışmada 01.01.2022-01.01.2023 tarihleri arasında poliklinik kontrolüne gelen ve levetirasetam tedavisi alan 34 epilepsi tanılı hastanın demografik verileri, semiyolojik açıdan nöbet tipi, ek hastalıkları, etiyolojik risk faktörleri, elektroensefalografi ve serebral manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile kullandıkları nöbet önleyici ilaç verileri kaydedilmiştir. Hastaların LEV IR form tedavisi süreci ile LEV XR form tedavi süreci, birinci ve üçüncü aylarda yapılan QOLİE-31 Overall skoru, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, NDDI-E Envanteri, Morisky İlaç Kullanımı Uyum Ölçeği, Modifiye Morisky Ölçeği anket sonuçları karşılaştırılmış ve Beck Anksiyete Ölçeği ile NDDI-E Envanter Skoru dışında farklılık saptanmamıştır. Çalışmamızda LEV XR formunun yaşam kalitesi ve tedavi uyumu üzerindeki etkisinin geneline bakıldığında anlamlı istatistiksel sonuç elde edilemese de yapılan Beck Anksiyete Ölçeği ve NDDI-E Envanterlerinden elde edilen verilerde istatistiksel açıdan anlamlı sonuçların ortaya çıkması hastaların klinik açıdan uzun salınımlı ilaç tedavisinden fayda gördüğü lehine yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
. In this study, aimed at investigating the effects of transitioning to a once-daily long-acting antiepileptic drug regimen on treatment adherence and quality of life in epilepsy patients, demographic data, seizure type from a semiological perspective, comorbidities, etiological risk factors, electroencephalography, cerebral magnetic resonance imaging findings, and antiepileptic drug usage data were recorded for 34 patients diagnosed with epilepsy who attended outpatient clinic controls and received levetiracetam treatment between January 1, 2022, and January 1, 2023. The treatment processes with LEV immediate-release (IR) and LEV extended-release (XR) formulations of the patients, QOLIE-31 Overall scores obtained at the first and third months, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, NDDI-E Inventory, Morisky Medication Adherence Scale, and Modified Morisky Scale survey results were compared, and no difference was found except for the Beck Anxiety Scale and NDDI-E Inventory Score. Although no statistically significant results were obtained regarding the overall effect of LEV XR formulation on quality of life and treatment adherence in our study, statistically significant results emerged from the data obtained from Beck Anxiety Scale and NDDI-E Inventories, which can be interpreted in favor of patients benefiting from long-acting drug therapy clinically.