Abject illustrations in contemporary women's feminist fiction
Çağdaş kadın feminist yazınında abject örneklemeler
- Tez No: 882647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, çağdaş kadın yazınında abjectin hem bir tema hem de karakter inşası olarak kullanımını feminist bir mercekle incelemeyi amaçlamaktadır. İnceleme, Julia Kristeva'nın Abject Teorisi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma için Iris Murdoch'un Nuns and Soldiers (1980), Anne Rice'ın Lanetliler Kraliçesi (1988) ve Elif Şafak'ın Baba ve Piç (2006) eserleri seçilmiştir. Analiz, çeşitli milletlerden ve geçmişlerden gelen yazarların kadınlara fayda sağlamayan sosyal normları sorgulamak amacı etrafında birleştiğini ortaya koymaktadır. İkili karşıtlıkları tersine çevirme ve yapıbozuma uğratma, kurguya karşıtlıkları ve grotesk unsurları dâhil etme ve çoklu anlatıcılar kullanma gibi çağdaş anlatı teknikleri kullanarak bu yazarlar; kadınların ve diğer marjinalleştirilmiş azınlıkların kenarda hayatta kalmaya zorlanmadığı yeni bir dünya düzeninin mümkün olduğuna dikkat çekmektedirler. Ulaşılan sonuç; kadın ve erkeğin, karşıtların birlikte var olması gibi birbirini tamamladığı ve dengeli bir benlik ile birleşmiş bir toplum için öncelikli olarak insanlık kavramının gerekli olduğudur. Kişinin uzun süre kaybolmuş ve parçalanmış olan kimliğini keşfetmesi, iletişim ve harekete geçme ile sağlanmakta olup, bir çözüm olarak kabul edilmiştir. Farklı kökenlerden gelen çağdaş kadın yazarlar olan Murdoch, Rice ve Şafak, kadınların acısının evrensel olduğunu ve kadınların kadınları desteklemesinin uzun vadede arzulanan yenidünya düzenini sürdürmek için oldukça önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation primarily aims to explore the use of abject both as a theme and as characterization with a feminist lens in contemporary women's fiction. The examination has been conducted under Julia Kristeva's Theory of Abject. For the study, Iris Murdoch's Nuns and Soldiers (1980), Anne Rice's The Queen of the Damned (1988) and Elif Shafak's The Bastard of Istanbul (2006) have been chosen. The analysis reveals that writers from diverse nations and backgrounds unite around the same purpose, which is to challenge the social norms that do not benefit women. By employing contemporary narrative techniques such as reversing and deconstructing binary oppositions, including contrasts and grotesque elements in the plot, and using multiple narrators, these writers draw attention to the possibility of a new world order where women and other marginalized minorities are not relegated to mere survival on the periphery. The conclusion reached is that the male and female complement each other in the way opposites coexist, and that humanity is essential for a balanced self and a united society. Exploring one's identity, which has been lost and fragmented for a long time, lies in communication and taking action and has been regarded as a resolution. Murdoch, Rice, and Shafak, as contemporary female writers with different origins, demonstrate that women's suffering is universal and that women supporting women is crucial to maintain the desired new world order in the long run.