Eş zamanlı dağıtım ve toplamalı elektrikli araç rotalama problemi için çözüm yöntemleri
Solution methods for electric vehicle routing problem with simultaneous pick-up and delivery
  1. Tez No: 882651
  2. Yazar: İCLAL BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÇİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrikli araç rotalama problemi (EARP) ve eş zamanlı gerçekleşen dağıtım ve toplama operasyonlarına sahip elektrikli araç rotalama (EDT-EARP) problemi çalışılmıştır. Ele alınan problemlerde, mesafeye bağlı toplam elektrik tüketim maliyetini ve toplam kullanılan elektrikli araç sayısı maliyetini içeren toplam maliyet minimizasyonu hedeflenmiştir. Farklı modelleme yaklaşımları kullanılarak, EARP için bir Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama (KTDP) modeli ve iki farklı Kısıt Programlama (KP) modeli geliştirilmiştir. EDT-EARP için de özgün iki adet KTDP modeli ve özgün iki adet Kısıt Programlama (KP) modeli geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında önerilen yeni matematiksel modeller, literatürde daha önce benzer problemler için sunulmuş olan modellerden modelleme yaklaşımları açısından farklılık göstermektedir. Ayrıca, çalışılan problemler için bir alt sınır değeri belirleme yöntemi de sunulmuştur. Bu tez çalışmasında geliştirilen matematiksel modeller, üretilen veri örnekleri üzerinde test edilerek kapsamlı sayısal analizler yapılmıştır. Sayısal sonuçlar incelendiğinde, veri örneklerinin boyutlarının artması ile KP modellerinin KTDP modellerine göre daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the electric vehicle routing problem (EVRP) and the electric vehicle routing problem with simultaneous pick-up and delivery (PD-EVRP). The objective of the problems is to minimize the total cost, which includes the cost of distance-based total electricity consumption and the cost of the total number of electric vehicles used. Using different modelling techniques, a Mixed Integer Linear Programming (MILP) model and two different Constraint Programming (CP) models are developed for the EVRP. Also, two novel MILP models and two novel CP models are developed for the PD-EVRP. Proposed new mathematical models in this thesis, are different from the previously presented models in the literature for the related problems, in terms of the modelling techniques. Additionally, a lower bound is presented for the studied problems. Proposed mathematical models in this thesis are tested on generated problem instances, and comprehensive computational experiments are conducted. As the size of the problem instances increases, it is observed that CP models outperform the MILP models for solving the problems.